Uczelnie i instytucje

Staże dla absolwentów w firmach związanych z sektorem kosmicznym

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (C) przemawia podczas gali finałowej IV edycji konkursu stażowego "Rozwój kadr sektora kosmicznego", 28 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Radek Pietruszka 28.08.2019
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (C) przemawia podczas gali finałowej IV edycji konkursu stażowego "Rozwój kadr sektora kosmicznego", 28 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Radek Pietruszka 28.08.2019

13 absolwentów uczelni odbędzie półroczne staże w firmach sektora kosmicznego. W środę w Warszawie ogłoszono laureatów IV edycji konkursu "Rozwój kadr sektora kosmicznego", zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Staż trwa 6 miesięcy i rozpoczyna się od września. Stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4000 lub 5000 zł brutto (w zależności od wykształcenia). Część z tej sumy finansowana jest ze środków ARP (50 proc. w przypadku małych firm, 20 proc. w przypadku dużych). W tym roku do konkursu zgłosiło się 90 osób. Spośród tych kandydatów firmy wybrały 13 stażystów.

"Przygotowywanie kadr dla sektora kosmicznego to jeden z elementów strategii polityki kosmicznej, jaki przyjęliśmy. Te kadry kształcą się na uczelniach i przygotowują znakomitych absolwentów. Ale nabieranie doskonałości powinno odbywać się w praktyce - we współpracy z firmami" - powiedziała podczas środowej gali minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Poinformowała, że w Polsce sektor kosmiczny reprezentuje już ponad 300 firm. "To z jednej strony najwyższej prób badania i rozwój - badania podstawowe i wdrożeniowe, a z drugiej - istotna gałąź gospodarki" - powiedziała.

Wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski poinformował z kolei, że krajowy sektor kosmiczny przynosi ponad 150 mln zł przychodów rocznie, zatrudnia 3 tys. osób i systematycznie rośnie. Zaapelował do stażystów, aby podczas stażu myśleli o kolejnym kroku dla sektora kosmicznego - zwłaszcza o dużych przedsięwzięciach.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) Michał Szaniawski ocenił, że konkurs "Rozwój kadr sektora kosmicznego" to szansa nie tylko dla laureatów, ale i dla firm, które mogą pozyskać zdolnych pracowników.

Szaniawski dodał, że PAK też podejmuje działania, by przygotować kadry dla sektora kosmicznego. Zapowiedział, że w czwartym kwartale jego agencja wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomi program skierowany do nauczycieli i uczniów szkół średnich inspirujący do nauki przedmiotów ścisłych.

Pierwsza edycja konkursu rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Jak podkreślają organizatorzy, 70 proc. dotychczasowych uczestników programu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbyli staże. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sejm/Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zwiększenie budżetu POLSA z KPO

  • Fot. Scanway - materiały prasowe

    Scanway zaprezentował pierwsze zdjęcia z lotu rakiety Ariane 6

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera