Spaliny szkodzą oczom

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Zanieczyszczenie powietrza spalinami może przyczyniać się do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – informuje „Journal of Investigative Medicine”.

AMD to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Choroba ta dotyczy plamki żółtej – środkowej części siatkówki oka, odpowiedzialnej za najostrzejsze widzenie. AMD zazwyczaj dotyka ludzi po 50. roku życia, powodując z czasem utratę centralnego widzenia. Obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę.

Istnieje wiele czynników ryzyka AMD, w tym nadwaga, otyłość, dieta bogata w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu i wysokie ciśnienie tętnicze.

Tajwański zespół profesora Suh-Hang Hank Juo z China Medical University w Taichung wykazał, że składniki spalin samochodowych mogą stanowić realne zagrożenie dla starzejących się oczu. Wdychanie powietrza o wysokim poziomie tlenku węgla oraz dwutlenku azotu niemal podwoiło ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.

Tajwański zespół śledził poziomy dwóch zanieczyszczeń - dwutlenku azotu i tlenku węgla - w powietrzu, którym oddycha 40 000 mieszkających w mieście Tajwańczyków w wieku 50 lat i starszych. W okresie trwania badań AMD rozpoznano u ponad 1400 uczestników.

Po uwzględnieniu innych potencjalnych czynników ryzyka - jak wiek, płeć, dochód gospodarstwa domowego i istniejące choroby - osoby oddychające powietrzem o najwyższym poziomie dwutlenku azotu były o 91 proc. bardziej narażone na rozwój AMD niż osoby oddychające powietrzem o najniższej zawartości tego gazu.

Podobnie było w przypadku tlenku węgla – jego najwyższy poziom miał związek z większym o 84 proc. narażeniem na rozwój AMD niż w przypadku najniższego poziomu. Najwyższy odsetek (5,8 proc.) nowo zdiagnozowanych przypadków AMD wystąpił wśród osób narażonych na najwyższy poziom tlenku węgla.

Wcześniejsze badania powiązały zanieczyszczenie powietrza miedzy innymi z chorobami układu oddechowego i serca – a także z zapaleniem spojówek. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera