
Jaskinia krasowa Baishiya w środkowo-zachodnich Chinach jest miejscem, gdzie odkryto najstarsze ślady obecności praludzi na obszarze Wyżyny Tybetańskiej – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.
Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Zhang Dongju z Uniwersytetu w Lanzhou, który prowadzi od 2018 roku prace wykopaliskowe w jaskini Baishiya, położonej na wysokości 3280 metrów n.p.m., odkrył dotychczas ponad 1400 kamiennych narzędzi oraz skamieniałe zwierzęce kości sprzed 40 tys. lat, z początkowego okresu górnego paleolitu (40-16 tys. lat temu)
Najnowszym znaleziskiem na stanowisku są fragmenty ludzkich kości sprzed ok. 160 tys. lat, które według naukowców mogą należeć do denisowianina, przedstawiciela tzw. Człowieka z Denisowej Jaskini.
Człowiek z Denisowej Jaskini, którego szczątki odkryto w jaskini krasowej położonej w górach Ałtaj na Syberii, to opisany dopiero w 2010 roku i nieznany wcześniej przedstawiciel rodzaju Homo, spokrewniony z gatunkiem człowieka neandertalskiego.
Wyniki badań chińskich naukowców sugerują odkrycie pierwszych śladów obecności denisowian poza obszarem Ałtaju i wskazują na znacznie dłuższe, niż dotychczas przypuszczano, dzieje obecności praludzi na obszarze Wyżyny Tybetańskiej.
Jak poinformował Chen Fahu z Chińskiej Akademii Nauk, wyniki badań artefaktów i kości z jaskini Baishiya wskazują, że ludzie żyjący tu przed dziesiątkami tysięcy lat z powodzeniem dostosowali się do warunków środowiska na dużych wysokościach.
Dalsze badania prehistorycznych szczątków w jaskini mogą przyczynić się do lepszego poznania procesów ewolucji człowieka na obszarze Azji Wschodniej. (PAP)
jot/ jjj/
Więcej pod adresem:
http://kaogu.cssn.cn/ywb/news/new_discoveries_1/201907/t20190725_4938983.shtml
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.