Najmniejsza prehistoryczna małpa żyła w amazońskiej dżungli

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przed 18 mln lat w amazońskiej dżungli żyła małpka nie większa od chomika. Wnioski z analiz jej zęba naukowcy opisują na łamach „Journal of Human Evolution”.

Ząb trzonowy małpki sprzed 18 mln lat odkryto, badając klif nad rzeką Alto Madre de Dios w amazońskich lasach deszczowych w Peru. Zwierzątko wielkości chomika było najmniejszą znaną małpką na świecie.

Naukowcom z amerykańsko-peruwiańskiego zespołu udało się natrafić na jeden ząb zwierzęcia, zaledwie dwukrotnie większy od główki od szpilki. Znalezisko pomoże w wypełnieniu luki liczącej 15 mln lat w ewolucji małp Nowego Świata.

Naukowcy pobierali ziemię i przesiewali przez sita, poszukując fragmentów kości i zębów z czasów prehistorycznych. Zespół zgromadził setki drobnych skamieniałości gryzoni, nietoperzy i innych zwierząt, zanim natrafiono na niewielki, samotny ząb.

Zdaniem badaczy, małpka żywiła się owocami i owadami.

Małpy przybyły do Ameryki ok. 40 mln lat temu. Bardzo szybko zróżnicowały się, znanych jest ponad 150 gatunków.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Silnie rośnie stężenie tlenku azotu w atmosferze

  • Fot. Adobe Stock

    Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera