Śmiech uśmiesznia dowcipy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dodanie nagranego śmiechu sprawia, że nawet mało zabawne dowcipy wydają się bardziej śmieszne – informuje pismo „Current Biology”.

Nie jest zaskoczeniem, że tego rodzaju badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii - kraju, który dał ludzkości Latający Cyrk Monty Pythona, Benny’ego Hilla, Jasia Fasolę.

Historycznie programy telewizyjne i radiowe były nagrywane na żywo przed publicznością studyjną. Pozwalało to odbiorcom czuć się częścią występu. Z czasem producenci telewizyjni i radiowi coraz częściej dodawali śmiech „z puszki”, by zachęcić publiczność do reakcji.

Naukowcy z University College London wypróbowali 40 różnych i rozmaitej jakości dowcipów na grupie 72 ochotników (z czego 24 z rozpoznaniem autyzmu). Czytał je profesjonalny komik (Ben Van der Velde), w wersjach bez dodatku śmiechu, z dodatkiem „sztucznego” śmiechu zainscenizowanego i nagranego lub nagrania spontanicznego śmiechu publiczności, będącego reakcją na żart.

Dodanie dowolnego rodzaju śmiechu podwyższało ocenę zabawności dowcipów - nawet tych lichych. Jednak spontaniczny śmiech był skuteczniejszy. Autyści byli bardziej podatni na odtwarzany śmiech – w wersji z jego dodatkiem uznali za zabawne nawet najbardziej nieśmieszne dowcipy.

Zdaniem kierującej badaniem prof. Sophie Scott dodatek prawdziwego śmiechu podwyższyłby ocenę dostępnych w mediach żartów.

Takie rozwiązanie zastosowano na przykład w serialu „Przyjaciele”, który najpierw odtwarzany był przed publicznością, a jej spontaniczny śmiech wzmacniano podczas montażu dla konkretnych dowcipów, które zostały dobrze przyjęte. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera