UE/Gronkiewicz-Waltz w zarządzie misji w ramach Horyzontu Europa

Na zdjęciu Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. PAP/Marcin Obara 12.10.2018
Na zdjęciu Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. PAP/Marcin Obara 12.10.2018

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została liderem jednej z pięciu unijnych misji naukowych, które w ramach przyszłego programu Horyzont Europa mają się zajmować takimi wyzwaniami jak rak, zmiany klimatyczne czy miasta neutralne dla klimatu.

Poza Polką liderami misji zostali też: była unijna komisarz ds. działań klimatycznych Connie Hedegaard, laureat nagrody Nobla z medycyny prof. Harald zur Hausen, były komisarz ds. handlu i dyrektor generalny WTO Pascal Lamy i były minister rolnictwa Holandii Cees Veerman.

Była prezydent Warszawy ma przewodniczyć misji zajmującej się neutralnymi dla klimatu i inteligentnymi miastami; inne misje to m.in. oczyszczenie oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych czy walka z rakiem. W czwartek inicjatywa pięciu misji została oficjalnie zainaugurowana na nieformalnej Radzie ds. badań w Helsinkach.

"Jestem poruszony, widząc mobilizację tak znanych osób, które pomogą nam rozwiązać największe wyzwania naszego pokolenia poprzez misje badawcze i innowacyjne" - oświadczył cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Misje są jedną z głównych nowości kolejnego unijnego program na rzecz badań i innowacji "Horyzont Europa" o wartości 100 mld euro.

Mają się koncentrować na ważnych wyzwaniach społecznych, takich jak rak czy zmiany klimatu. Poprzez działania dotyczące badań i innowacji mają przybliżać obywatelom, jak UE może dokonać rzeczywistej zmiany w ich życiu i w całym społeczeństwie. Mają też wzmacniać wpływ finansowanych przez UE badań i innowacji, mobilizując inwestycje i wysiłki w całej UE wokół mierzalnych i określonych w czasie celów dotyczących kwestii, które wpływają na codzienne życie obywateli.

Pięć obszarów misji zostało wskazanych podczas negocjacji programu "Horyzont Europa". Aby zawęzić pięć szerokich obszarów misji, Komisja wyznacza zarząd misji dla każdego obszaru. Do końca 2019 r. zarządy misji mają zidentyfikować pierwsze możliwe konkretne działania, cele i harmonogram. Rady będą dyskutować z obywatelami, zainteresowanymi stronami i ekspertami z państw członkowskich podczas pierwszych Europejskich Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24–26 września.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera