Uczelnie i instytucje

Medycyna i zarządzanie najpopularniejsze wśród kandydatów na studia w roku akad. 2018/19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Medycyna i zarządzanie najpopularniejszymi kierunkami wśród kandydatów na studia w roku akademickim 2018/19, a pedagogika najczęściej oferowanym przez uczelnie – podał w środę Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Do opracowania zestawienia specjaliści z Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji OPI PIB wykorzystali dane pochodzące z systemu POL-on (stan na 19 marca 2019 r.).

Jak się okazało, w minionym roku akademickim najwięcej kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarski (ponad 56 tys.), informatykę (ponad 55 tys.), zarządzanie (ponad 41 tys.) oraz psychologię (ponad 30 tys.).

To trendy utrzymujące się od 2016 roku – zauważa w komunikacie OPI PIB.

Najwięcej spośród chętnych zostało przyjętych na informatykę (ponad 20 tys., czyli 1 osoba na 3 ubiegające się), zarządzanie (ponad 18 tys., czyli prawie co drugi ubiegający się) i pedagogikę (ponad 12 tys., czyli co drugi kandydat).

Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, to najwięcej kandydatów chciało studiować zarządzanie (ponad 20 tys.), pedagogikę (ponad 12 tys.) oraz finanse i rachunkowość (ponad 9 tys. chętnych). „Popyt ten skorelował się pozytywnie z ofertą uczelni, bo właśnie na te kierunki studiów drugiego stopnia przyjęto największą liczbę chętnych (zarządzanie – ponad 14 tys. osób, pedagogika – ponad 10 tys., finanse i rachunkowość – ponad 6 tys.) „ - zwracają uwagę eksperci z OPI PIB.

Ranking najczęściej prowadzonych przez uczelnie kierunków na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich otwiera pedagogika, i to zarówno o profilu ogólnoakademickim, jak i praktycznym (132 kierunki ogólnoakademickie i 129 praktycznych). Zaraz za nią wśród kierunków ogólnoakademickich plasują się: zarządzanie (113 oferowanych przez uczelnie kierunków), informatyka (99), administracja (85) i ekonomia (81), zaś wśród kierunków praktycznych – fizjoterapia (120), zarządzanie (95), administracja (84), pielęgniarstwo (83), informatyka (79).

Z zestawienia wynika, że wśród najczęściej prowadzonych kierunków o profilu akademickim na studiach drugiego stopnia liderem jest również pedagogika, a w czołówce znalazły się także inne kierunki z obszaru nauk społecznych (zarządzanie, ekonomia).

Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich kierunki, które w roku akademickim 2018/2019 przyjęły więcej studentów niż w roku akademickim 2017/2018 to: logistyka, psychologia, kierunek lekarski i pielęgniarstwo.

„Na przeciwnym biegunie znalazły się ekonomia, budownictwo, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz mechanika i budowa maszyn, które w tym samym czasie zmniejszyły liczbę przyjętych” - podał OPI PIB.

Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich największa konkurencja była na aktorstwie – pokazuje zestawienie. O jedno miejsce na tym kierunku rywalizowało aż 28 kandydatów. „Tak duża liczba chętnych na jedno miejsce wynika z faktu, że jest to kierunek oferujący rocznie stosunkowo niewiele miejsc dla studentów, bo jedynie 156” - wyjaśniają eksperci OPI. Zauważają, że generalnie najwięcej kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na te kierunki, które oferowały kandydatom stosunkowo niewielką liczbę miejsc.

Wyjątkiem jest kierunek lekarsko-dentystyczny, który mimo wyjątkowo dużej liczby oferowanych miejsc (aż 1 222) cieszył się zainteresowaniem kandydatów znacznie przekraczającym ofertę uczelni (aż 14 706 kandydatów na studia).

Kandydaci na studia drugiego stopnia, podobnie jak w latach ubiegłych, spotykali się ze znacznie mniejszą konkurencją niż kandydaci na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie.

W roku akademickim 2018/2019 największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki anglojęzyczne – innovation management (ponad 9 kandydatów na jedno miejsce), product&process management (8), financial engineering (ponad 5) oraz international relations (5).

Kandydaci na studentów, którzy byli laureatami olimpiad wybierali podobnie jak ich koledzy nieolimpijczycy – najczęściej właśnie kierunki z czołówki najpopularniejszych, w szczególności informatykę i prawo.

„Olimpijczycy stawiają jednak przede wszystkim na kierunki interdyscyplinarne – stanowią aż połowę studentów rozpoczynających kształcenie w toku indywidualnych studiów międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych oraz indywidualnych studiów informatyczno-matematycznych. Olimpijczykiem jest także co czwarty student inżynierii i analizy danych” - podsumowano w komunikacie.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera