Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
14.06.2019 aktualizacja 14.06.2019

Różne rodzaje nawierzchni wywołują różne emocje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dotykanie gładkich struktur wiąże się z odczuwaniem pozytywnych emocji, a szorstkich powierzchni z wrażeniami o negatywnym zabarwieniu. Nie jest to jednak regułą – twierdzą rosyjscy naukowcy na łamach „Consciousness and Cognition”.

Wiadomo, że doznania wzrokowe i słuchowe wywołują u odbiorcy rozmaite emocje. A jakie wrażenia powstają pod wpływem zmysłu dotyku? Postanowiły to sprawdzić badaczki z Uniwersytetu Moskiewskiego.

Marina Iosifyan i Olga Korolkova zaprosiły do laboratorium 108 ochotników, zawiązały im oczy, a następnie prosiły o dotykanie różnych powierzchni i dzielenie się swoimi odczuciami. Uczestnicy dotykali m.in. szkła, plasteliny, skóry, futra, jedwabiu, drewna czy gliny, a natężenie emocji – szczęścia, strachu, zaskoczenia, wstrętu, gniewu i smutku – oceniali na sześciostopniowej skali (od 0 do 5).

Okazało się, że gładkie i miękkie struktury kojarzyły im się przeważnie z pozytywnymi emocjami, a szorstkie i twarde nawierzchnie z negatywnymi odczuciami. Zdarzały się jednak wyjątki. Na przykład plastelina – chociaż miękka – budziła u badanych wstręt, a szklane kamyczki – chociaż twarde – wywoływały u nich uczucie szczęścia.

Wiele przedmiotów prowokowało u uczestników wystąpienie kilku emocji na raz. Na przykład druciany zmywak kuchenny wywoływał jednocześnie strach, niesmak i gniew.

Zaobserwowano, że osoby z wyższym poziomem aleksytymii – cechą powodującą trudności w rozumieniu, identyfikowaniu, nazywaniu i wyrażaniu emocji – miały więcej negatywnych wrażeń i były one intensywniejsze.

O badaniu można przeczytać pod adresem: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053810018304720?via%3Dihub#!. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022