Nauka dla Społeczeństwa

03.02.2023
PL EN
04.06.2019 aktualizacja 04.06.2019

Aplikacja, która pomoże poznać Arktykę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ile wysp tworzy Svalbard? Od kiedy działa Polska Stacja Polarna Hornsund? Co przechowywane jest w Globalnym Banku na Svalbardzie? Aplikacja na tablety i smartfony The Arctic Explorer Game w formie quizów pomaga przyswoić informacje na temat Arktyki.

Konsorcjum EDU-ARCTIC, koordynowane przez Instytut Geofizyki PAN, uruchomiło aplikację The Arctic Explorer Game. To zestaw quizów dotyczących eksploracji Arktyki. Aplikacja przygotowana jest w języku angielskim, więc niekiedy użytkownikom przyda się słownik.

Aplikacja The Arctic Explorer Game dostępna jest nieodpłatnie, można ją zainstalować na urządzeniach z systemem Android. Autorką pomysłu jest 13-letnia Yngva z Wysp Owczych, która w konkursie, organizowanym przez konsorcjum EDU-ARCTIC, zgłosiła pomysł stworzenia wirtualnej podróży przez Arktykę, pozwalającej dzięki formie quizu poszerzyć wiedzę o tym regionie. Pomysł zainspirował organizatorów i na konferencji końcowej projektu EDU-ARCTIC w Paryżu w maju tego roku udało się zaprezentować aplikację mobilną powstałą na bazie pomysłu nastolatki. Międzynarodowa publiczność rozegrała pierwszy quiz.

Użytkownik do wyboru ma pytania z dziedziny biologii, geografii, geologii i ogólnie nauk przyrodniczych, na trzech poziomach trudności. Odpowiadając poprawnie na pytania gromadzimy „monety”, które pozwalają na „podróż” po innych częściach Arktyki – Islandii, Grenlandii, Wyspach Owczych, Skandynawii czy północnoamerykańskich obszarach polarnych. Odpowiedziom towarzyszą wyjaśnienia, zdjęcia, odnośniki do dodatkowych materiałów – np. do POLARPEDII, czyli wielojęzycznej encyklopedii terminów związanych z badaniami polarnymi.

Ważnym elementem aplikacji jest możliwość współtworzenia aplikacji przez jej użytkowników – czyli dodawania własnych pytań i odpowiedzi, również nagradzanych wirtualnymi „monetami”.

O powstaniu aplikacji poinformowali przedstawiciele IGF PAn w przesłanym PAP komunikacie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023