Kalisz/ Ponad 20 profesorów na Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny odbędzie w Kaliszu 9 i 10 czerwca – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej rektor PWSZ w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła. Z wykładami wystąpi ponad 20 profesorów.

W wydarzeniu wezmą udział lekarze i naukowcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Norwegii, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i uniwersytetów medycznych.

"Chcemy zauważyć nie tylko w Polsce, ale też na arenie Światowej Organizacji Zdrowia, że nie zwraca się uwagi na ten aspekt promocji zdrowia, który leży w rodzinie. Mówi się dużo o konkretnych społecznościach, współpracy międzynarodowej w zakresie promocji zdrowych zachowań, zawodów czy globalnie, a zapomina się o rodzinie. A właśnie relacje rodzinne i nawyki bezpośrednio wpływają na nasze zachowania zdrowotne"| – wyjaśnił cel konferencji rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu Andrzej Wojtyła.

Profesor Wojtyła poinformował, że konferencja odbywa się w Kaliszu – w mieście, gdzie 22 lata temu papież Jan Paweł II mówił o rodzinie.

Wykładowcy podejmą m.in. tematy związane z wpływem najbliższych na nawyki i zachowania zdrowotne w rodzinie, jak np. palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy nieprawidłowa dieta.

"Konferencja będzie zebraniem ludzi z całego świata, którzy od lat współpracują ze sobą i działają w bardzo ważnych instytucjach zdrowia publicznego. To grupa osób pracujących na rzecz chociażby zmniejszenia zachorowalności na nowotwory. Prowadzą mnóstwo inicjatyw na rzecz zdrowia wśród społeczeństwa. Bo zdrowego miasta nie mogą budować tylko politycy i lekarze, muszą to robić także mieszkańcy. Mam nadzieję, że w niedługim czasie Kalisz, dzięki działaniom przedsięwziętym przez swoich włodarzy, stanie się najzdrowszym miastem w Polsce" – powiedział wybitny epidemiolog, wieloletni Kierownik Zakładu Epidemiologii Instytutu Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński.

Zwieńczeniem międzynarodowego wydarzenia ma być podpisanie deklaracji zdrowia rodziny.

Jak poinformował obecny na konferencji prezydent Kalisz Krystian Kinastowski, analizy i wnioski z konferencji mają posłużyć opracowaniu dokumentu – diagnozy zdrowia kaliszan.

"Na zdrowie człowieka współczesna medycyna patrzy holistycznie. My proponujemy kolejny krok. Chcemy spojrzeć na zdrowie w kontekście rodziny. Chciałbym, aby dotyczyło to całego Kalisza. Będziemy promować i umożliwiać realizację prawidłowych zachowań zdrowotnych. Mam nadzieję, że deklaracja, którą podpiszemy w Kaliszu pójdzie w świat i da sygnał, żeby na zdrowie patrzeć także przez pryzmat rodziny" – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Druga część konferencji odbędzie się 11 czerwca w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Organizatorami konferencji są PWSZ w Kaliszu i miasto Kalisz. Współorganizatorzy wydarzenia to: Harvard University, ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, University College London, Columbia University, Norwegian Institute of Public Health i University of Bath. (PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  •  Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak

    Konferencja “Innovation Journey”/ Innowacje ważne dla UE jak nigdy wcześniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera