Uczelnie i instytucje

Ruszył nabór do kolejnej edycji doktoratów wdrożeniowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rozpoczął się nabór wniosków na trzeciej edycji programu "Doktorat wdrożeniowy" - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Nowością jest specjalny moduł dla doktoratów dotyczących sztucznej inteligencji. Nabór trwa do 27 czerwca.

Celem rozpoczętego w 2017 roku programu "Doktorat wdrożeniowy" jest stworzenie warunków do rozwoju współpracy nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Program umożliwia przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest doktorant.

Uczestnik programu pracuje pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego, a jego zadaniem jest rozwiązanie technologicznego problemu, z jakim boryka się jego firma. Za swoją pracę doktorant otrzymuje podwójne wynagrodzenie: pensję od pracodawcy oraz stypendium od MNiSW. Miesięczna kwota stypendium dla jednego doktoranta wynosi 3450 zł, a po ocenie śródokresowej 4450 zł.

Po raz pierwszy program doktoratów wdrożeniowych składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich - "Doktorat wdrożeniowy I" to kontynuacja wcześniejszych edycji, w ramach których uczestnicy poruszali tematy takie, jak: walka ze smogiem, ograniczanie zużycia wody czy badanie złóż mineralnych w polskiej części Tatr.

Nowością jest natomiast moduł "Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja", w ramach którego wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem. Zmianę tę zapowiedział w maju podczas konferencji gospodarczej Impact19 w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał wówczas, że w trzeciej edycji doktoratów wdrożeniowych zostanie sfinansowanych 30 doktoratów z dziedziny sztucznej inteligencji.

Program skierowany jest do osób rozpoczynających studia doktoranckie - jednak aplikacje muszą być złożone przez uczelnie akademickie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze lub międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce, które prowadzą szkołę doktorską.

Pierwszy nabór wniosków w ramach programu trwa od 31 maja 2019 do 27 czerwca 2019. Nabory wniosków w roku 2020 i w kolejnych latach trwają od 31 marca do 31 maja danego roku. Wnioski składa się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki – Obsługa Strumieni Finansowania (ZSUN/OSF).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie resortu nauki: https://www.gov.pl/web/nauka/rozpoczal-sie-nabor-do-trzeciej-edycji-doktoratow-wdrozeniowych.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera