Zanieczyszczenie powietrza zmienia metabolizm - pokazuje unikalne badanie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zanieczyszczenie powietrza zmienia metabolizm - wykazało badanie stężenia różnych substancji w organizmach mieszkańców Pekinu przed, w trakcie i po organizowanych w mieście igrzyskach olimpijskich.

W trakcie odbywających się w 2008 roku igrzysk olimpijskich naukowcy z University at Buffalo przeprowadzili badanie o nazwie Beijing Olympics Air Pollution. 201 ochotników było obserwowanych przed, w trakcie i po imprezie. To dlatego, że na jej czas chińskie władze zdołały znacznie ograniczyć poziom zanieczyszczeń powietrza w mieście.

Teraz, autorzy tego badania opublikowali wyniki dodatkowej analizy z udziałem 26 osób, u których wykonano dokładne pomiary stężenia różnych metabolitów. Są to małe cząsteczki chemiczne, które powstają w wyniku naturalnej pracy organizmu oraz działania czynników zewnętrznych, w tym zanieczyszczeń.

Nowoczesne metody badawcze pozwoliły na jednoczesne zmierzenie prawie 900 metabolitów. Wyniki mówią wiele o wpływie jakości powietrza na organizm.

„Nasze badanie pokazało, że w ciałach ochotników dochodziło do systemowych zmian w poziomie metabolitów przed, w trakcie i po Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008, kiedy to poziom zanieczyszczenia powietrza dramatycznie się zmieniał” - podkreśla Zhongzheng Niu, jeden z autorów.

„Badane metabolity utworzyły razem stosunkowo dokładny obraz odpowiedzi ludzkiego ciała na zanieczyszczenie powietrza” - twierdzi współautorka publikacji prof. Rachael Hageman Blair.

Naukowcy wykryli zmiany w poziomie cząsteczek związanych m.in. ze stresem oksydacyjnym, stanami zapalnymi, działaniem układu krążenia i nerwowego. Niektóre związki świadczyły np. o zachodzących uszkodzeniach komórek.

Tymczasem, szacuje się, że aż 91 proc. mieszkańców Ziemi żyje na obszarach, gdzie przekraczane są normy WHO odnośnie jakości powietrza.

Naukowcy mają też jednak dobrą wiadomość.

„Pocieszające jest to, że znaleźliśmy także cząsteczki ochronne, a konkretnie przeciwutleniacze, których poziom również wzrósł przy wysokim zanieczyszczeniu powietrza. Oznacza to, że nasze ciała mają systemy obronne, które zmniejszają szkody” - mówi kierująca pracami prof. Lina Mu.

Więcej informacji na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-05/uab-ssn052219.php (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera