Łódzkie/ Prof. Jacek Moll kandydatem na honorowego obywatela województwa

Profesor Jacek Moll. Fot. Grzegorz Michałowski 13.02.2019
Profesor Jacek Moll. Fot. Grzegorz Michałowski 13.02.2019

Kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll został kandydatem na honorowego obywatela woj. łódzkiego. Wniosek w tej sprawie zgłosili we wtorek w łódzkim Sejmiku radni z klubu PiS.

"Prof. dr hab. Jacek Moll to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny, twórca polskiej kardiochirurgii dziecięcej. W 1990 roku objął funkcję ordynatora Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny – przyp. red.), tworząc ją praktycznie od podstaw. Pracował m.in. nad projektowaniem sztucznych zastawek serca i korekcją wrodzonych wad serca u dzieci" – podał lider klubu PiS w łódzkim Sejmiku Piotr Adamczyk na konferencji prasowej we wtorek.

Jacek Moll urodził się 6 maja 1949 roku w Poznaniu. Jest synem słynnego prof. Jana Molla, który jako pierwszy w Polsce wykonał – niestety, nieudany – przeszczep serca. Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, a potem uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Łodzi. W 1987 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk medycznych; pracował m.in. pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Ma na koncie ok. 100 publikacji i jest członkiem wielu międzynarodowych towarzystw lekarskich.

Od lat 90. XX w. kieruje Kliniką Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie wykonuje m.in. operacje korekcji wad serca u najmłodszych dzieci. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Jednym z ostatnich osiągnięć prof. Molla była nowatorska operacja wykonana w lipcu 2018 roku – kardiochirurg wszczepił kilkumiesięcznemu chłopcu uszytą własnoręcznie – i śródoperacyjnie - zastawkę mitralną. Jak większość operacji wykonywanych przez prof. Molla był to zabieg ratujący życie.

Jacek Moll jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. wraz z żoną Jadwigą, kierującą Kliniką Kardiologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, otrzymał kilka lat temu Order Uśmiechu.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera