
Kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll został kandydatem na honorowego obywatela woj. łódzkiego. Wniosek w tej sprawie zgłosili we wtorek w łódzkim Sejmiku radni z klubu PiS.
"Prof. dr hab. Jacek Moll to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny, twórca polskiej kardiochirurgii dziecięcej. W 1990 roku objął funkcję ordynatora Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny – przyp. red.), tworząc ją praktycznie od podstaw. Pracował m.in. nad projektowaniem sztucznych zastawek serca i korekcją wrodzonych wad serca u dzieci" – podał lider klubu PiS w łódzkim Sejmiku Piotr Adamczyk na konferencji prasowej we wtorek.
Jacek Moll urodził się 6 maja 1949 roku w Poznaniu. Jest synem słynnego prof. Jana Molla, który jako pierwszy w Polsce wykonał – niestety, nieudany – przeszczep serca. Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, a potem uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Łodzi. W 1987 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk medycznych; pracował m.in. pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Ma na koncie ok. 100 publikacji i jest członkiem wielu międzynarodowych towarzystw lekarskich.
Od lat 90. XX w. kieruje Kliniką Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie wykonuje m.in. operacje korekcji wad serca u najmłodszych dzieci. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Jednym z ostatnich osiągnięć prof. Molla była nowatorska operacja wykonana w lipcu 2018 roku – kardiochirurg wszczepił kilkumiesięcznemu chłopcu uszytą własnoręcznie – i śródoperacyjnie - zastawkę mitralną. Jak większość operacji wykonywanych przez prof. Molla był to zabieg ratujący życie.
Jacek Moll jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. wraz z żoną Jadwigą, kierującą Kliniką Kardiologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, otrzymał kilka lat temu Order Uśmiechu.
PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.