Połknięta przez dziecko tzw. guzikowa bateria może uszkodzić żołądek jeszcze zanim pojawią się wyraźne objawy. Eksperci doradzają możliwie szybkie usunięcie groźnego przedmiotu z przewodu pokarmowego.
Specjaliści z Children`s Hospital Colorado i kilku innych szpitali pediatrycznych przestrzegają przed skutkami połknięcia przez dziecko małej, okrągłej, tzw. guzikowej baterii.
W trakcie Digestive Disease Week 2019 naukowcy przedstawili wyniki badania, w którym przeanalizowali 68 przypadków połknięcia niewielkiej baterii przez dziecko.
Jak zwracają uwagę, wcześniejsze badania dotyczyły głównie baterii, które utkwiły w przełyku, lecz niewiele było wiadomo o tym, co dzieje się, gdy dotrą do żołądka.
Tymczasem aż w 60 proc. sprawdzonych przypadków naukowcy stwierdzili uszkodzenia śluzówki żołądka. Jednocześnie nie pojawiły się jasne związki między rzeczywistym uszkodzeniem a symptomami.
„Widzieliśmy wiele uszkodzeń spowodowanych bateriami. Baterie te znaleźć można w zabawkach, pilotach zdalnego sterowania, breloczkach, pocztówkach grających czy zegarkach. Używa się ich wszędzie” - ostrzega dr Racha Khalaf z Children`s Hospital Colorado.
Zdaniem badaczy lekarze i rodzice nie powinni więc czekać, aż pojawią się symptomy czy do momentu, aż bateria przejdzie przez układ trawienny.
„Wiemy, że może dojść do urazu, nawet gdy nie ma żadnych objawów. Baterie w żołądku mogą spowodować uszkodzenia, w tym perforację ściany żołądka, więc lekarze powinni rozważyć jak najszybsze usunięcie baterii zamiast pozwalać im przejść przez układ pokarmowy” - zwraca uwagę Khalaf.
Obecnie North American Society for Pediatric Gastroenterolog, Hepatology and Nutrition zaleca obserwację, jeśli nie minęły dwie godziny od połknięcia, bateria nie ma więcej niż 20 mm średnicy, a dziecko ma co najmniej 5 lat.
Amerykański National Capital Poison Center rekomenduje natomiast samą obserwację i naturalne wydalenie baterii, jeśli nie pojawiają się niepokojące symptomy.
Zalecenia autorów nowego badania są więc zaostrzone.
Więcej informacji na stronie:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-05/ddw-bbc051619.php (PAP)
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.