
Prof. Andrzej Chwalibog otrzymał w piątek doktorat honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wyniki jego badań stały się podstawą zaleceń żywieniowych dla różnych gatunków zwierząt.
Andrzej Chwalibog (w swojej pracy naukowej używa imienia André) urodził się 8 sierpnia 1947 roku w Gdańsku. W 1971 roku ukończył z wyróżnieniem studia zootechniczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przez większość swojej kariery naukowej związany był z Uniwersytetem Kopenhaskim, gdzie z jego inicjatywy w 2003 roku powstały dwa centra: Centre of Experimental Nutrition and Physiology i Instrument Centre for Indirect Calorimetry and Stable Isotopes.
Jak podkreśla SGGW w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej, prof. Chwalibog od początku swojej pracy naukowej zajmował się problemami metabolizmu energii i białka u zwierząt, a wyniki jego badań stały się podstawą zaleceń żywieniowych dla różnych gatunków zwierząt. Zainicjował również nowatorskie badania przemian energetycznych i białkowych u bydła i trzody chlewnej oraz był zaangażowany w badania przemiany energii u człowieka przy zróżnicowanym odżywianiu się i przy różnej aktywności.
W 2007 roku prof. Chwalibog jako jeden z pierwszych rozpoczął badania dotyczące zastosowania nanocząstek srebra, złota i miedzi jako alternatywnych dodatków paszowych w żywieniu zwierząt. Współpracując z Katedrą Żywienia i Biotechnologii Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW opracował metodę podawania nanocząstek in ovo. Jak tłumaczy uczelnia, badania te wykazały, że podawane w odpowiednich ilościach nanocząstki, a zwłaszcza srebra i niektórych form alotropowych węgla skoniugowanych z aminokwasami, mogą stymulować status immunologiczny, antyoksydacyjny, jak również optymalizować rozwój mięśni w okresie embrionalnym kury.
W ostatnich latach ten sam zespół prowadził badania nad zastosowaniem nanotechnologii w terapii nowotworów. Doświadczenia koncentrowały się na stworzeniu nanomolekuł, opartych przede wszystkim na grafenie, służących onkologicznej terapii celowanej.
Wyniki swoich badań prof. Chwalibog przedstawił w 428 publikacjach, w tym 216 zamieszczonych w recenzowanych czasopismach naukowych. Całość uzupełnia współautorstwo 43 książek i kompendiów i 169 komunikatów naukowych. Dorobek zawodowy nowego doktora honoris causa SGGW doceniła królowa Danii Małgorzata II, która w 2008 roku nadała mu tytuł Knight of the Dannebrog Order.
PAP - Nauka w Polsce
kflo/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.