Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
13.05.2019 aktualizacja 13.05.2019

Eksperci: uczmy komunikacji, podejmowania decyzji i matematyki

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas inauguracyjnego panelu "Nowa Unia – młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka" w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Fot. PAP/Hanna Bardo 13.05.2019 Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas inauguracyjnego panelu "Nowa Unia – młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka" w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Fot. PAP/Hanna Bardo 13.05.2019

W świecie rozwijających się błyskawicznie technologii ludzi trzeba uczyć komunikacji, umiejętności podejmowania decyzji, współpracy i matematyki – ocenili specjaliści podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozpoczętego w poniedziałek w Katowicach.

W panelu pt. "Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo" wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier Gowin w swoim wystąpieniu ocenił, że mimo postępu technologicznego człowiek nie ma konkurencji, jeśli chodzi o kreatywność i umiejętność reagowania na sytuacje niepowtarzalne, unikatowe. "O sukcesie decydują czasem kompetencje, które trudno wykształcić w formalnym procesie edukacji" – wskazał.

Apelował o rozwijanie technologii w duchu humanizmu. "Odnośnikiem musi być system wartości. Obok rodziny jego źródłem jest system edukacyjny. Bez dobrze przemyślanej i opartej na wartościach edukacji możemy przegrać bitwę z ludźmi o ludzkość. Dlatego tak istotna jest misja, jaką realizujemy od 3,5 roku, reformując system tak, by obok doskonałości naukowej i technologii nie tracić z pola widzenia potrzeb i oczekiwań społecznych globalnej wioski" – dodał.

"Technologie nie są celem samym w sobie, mają nas wspierać, a nie zastępować, mamy dzięki nim żyć lepiej, a nie stawać się ich niewolnikami" – przypomniał.

Minister Emilewicz wskazała, że rozwój technologii powoduje zanikanie części zawodów i miejsc pracy, jednocześnie sprzyjając powstawaniu nowych. Jej zdaniem roboty nieprędko zastąpią ludzi w edukacji, branżach kreatywnych i ochronie zdrowia – w tych obszarach jeszcze długo technologia będzie wspierać, ale nie zastępować człowieka.

Światowej sławy badacz pokolenia milenialsów Chip Espinoza wśród deficytów młodego pokolenia wymienił brak zdolności komunikacyjnych i zbytnie poleganie na technologiach. "Młodych ludzi należy więc uczyć zdolności komunikacyjnych oraz umiejętności podejmowania decyzji" – podkreślił.

Dyrektor Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju Wojciech Kamieniecki zwrócił uwagę, że kształceniu tych umiejętności sprzyjają umiejętności z obszaru matematyki. Wskazał na konieczność wysokiej jakości kształcenia z tego przedmiotu i konieczność utrzymania go jako obowiązkowy na maturze.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie środkowej. Organizatorzy spodziewają się, że 11. edycja kongresu będzie rekordowa pod względem frekwencji - udział zapowiedziało ponad 12 tys. gości. 

PAP - Nauka w Polsce,  Anna Gumułka

lun/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022