Przezroczyste narządy

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Dzięki metodzie, która pozwala nadać ludzkim narządom przezroczystość, można będzie dokładniej poznać ich budowę i tworzyć sztuczne narządy do przeszczepów drukowane techniką 3D – informuje Reuters.

Nową metodę opracował zespół naukowców z uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, którym kieruje doktor Ali Erturk. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozpuszczalnika narządy takie jak mózg czy nerka stają się przezroczyste. W tym stanie można je skanować laserem pod mikroskopem, co pozwala dokładnie uchwycić całą badaną strukturę, łącznie z naczyniami krwionośnymi i położeniem każdej z komórek.

Mając taki „plan”, naukowcy są w stanie wydrukować strukturę, w której następnie osadzane są za pomocą drukarki 3D komórki macierzyste, aby powstał zdolny do funkcjonowania narząd.

Dotychczas narządy tworzone metodą druku 3D były oparte na obrazach z tomografii komputerowej lub aparatów MRI, toteż odtwarzały szczegóły budowy prawdziwych narządów ze znacznie mniejszą dokładnością. Nowa metoda pozwala na dokładność co do pojedynczej komórki, aby stworzyć organ funkcjonujący jak prawdziwy.

W ciągu najbliższych 2-3 lat zespół doktora Erturka planuje stworzyć drukowaną trzustkę, w ciągu 5-6 lat ma także nadzieję na stworzenie nerki.

W ciągu 5-10 lat, gdy naukowcy sprawdzą, czy zwierzęta są w stanie przeżyć z drukowanymi narządami mogą rozpocząć się badania kliniczne. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera