Historia i kultura

Zmarł Antoni Pospieszalski, jeden z ostatnich Cichociemnych

<strong>Antoni Nikodem Pospieszalski, żołnierz Września, jeden z Cichociemnych, działacz emigracyjny i filozof, zmarł rano 12 marca w londyńskim szpitalu, w wieku 96 lat</strong> - poinformował bratanek zmarłego, publicysta Jan Pospieszalski.

Antoni Nikodem Pospieszalski urodził się w 1912 roku w Berlinie. We wrześniu 1939 roku był dowódcą plutonu 17. Dywizji Gnieźnieńskiej; został ranny w Bitwie nad Bzurą. Po ucieczce z niemieckiego obozu jenieckiego przedostał się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie służył pod rozkazami gen. Stanisław Sosabowskiego.

"Bardzo ciekawym epizodem w życiu stryja było to, że jako Cichociemny zimą 1944 r. został przerzucony do kraju jako członek misji brytyjskiej" - powiedział Jan Pospieszalski. W kraju, w szeregach Armii Krajowej, Antoni Pospieszalski działał pod pseudonimami Anthony Currie, Rosomak.

Jako żołnierz brytyjski, Antoni Pospieszalski dostał się do sowieckiego więzienia. Później, dzięki zabiegom dyplomatycznym, został z niego uwolniony i przez Teheran i Kair dostał się z powrotem do Londynu. "Do Polski oczywiście powrócić nie mógł. Dopiero w 1956 roku pozwolono mu po raz pierwszy odwiedzić rodzinę" - podkreślił Jan Pospieszalski. Jak wspominał, ze względu na działalność stryja na emigracji, jego ojciec i żaden ze stryjów żyjących w Polsce nie mógł dostać paszportu i pozwolenia na wyjazd na Zachód.

Po zakończeniu wojny, Antoni Pospieszalski stworzył szkołę dla polskich żołnierzy w Anglii. Od roku 1952 do 1975 pracował jako dziennikarz i publicysta w Sekcji Polskiej BBC. "W Polskim Radiu Londyn prowadził audycje, które w stanie wojennym były źródłem siły i nadziei dla wielu Polaków w kraju" - podkreślił Pospieszalski.

Antoni Pospieszalski angażował się w pomoc polskim środowiskom opozycyjnym, m.in. wydając na emigracji polską prasę podziemną. Przez jego dom w Londynie przewijała się cała czołówka opozycji, włącznie z Antonim Macierewiczem, Eugeniuszem i Aleksandrem Smolarami, Ludwikiem Stommą. Miał bardzo dobre kontakty z Leszkiem Kołakowskim. "Jednocześnie stryj był człowiekiem bardzo skromnym, nie uczestniczył w towarzyskich rautach; był raczej człowiekiem wielkiej zadumy" - ocenił Pospieszalski.

Antoni Pospieszalski żywo interesował się problematyką Kościoła, był wielkim zwolennikiem dialogu ekumenicznego. "Jako jeden z nielicznych świeckich został dopuszczony do ścisłych obrad II Soboru Watykańskiego. W trakcie prac soboru był korespondentem BBC" - zaznaczył Jan Pospieszalski.

Współpracował z paryską "Kulturą", w której ukazała się seria jego felietonów pt. "O religii bez namaszczenia".

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera