Naukowcy popularyzują wiedzę o polskich plażach

<strong>Nad bogato ilustrowaną publikacją &quot;Plaża - Przewodnik użytkownika&quot; Europejskiego Centrum Doskonałości Morza Szelfowego (Centre of Excellence for Shelf Seas Science) i Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie pracowało kilkudziesięciu ekspertów, w tym <a href="http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&amp;_PageID=1&amp;s=szablon.depesza&amp;dz=Kandydaci_w_konkusie&amp;dep=69473&amp;data=&amp;lang=PL&amp;_CheckSum=1865907009" title="laureat konkursu Popularyzator Nauki 2007">laureat konkursu Popularyzator Nauki 2007</a></strong>. Autorzy poradnika porównują go z instrukcją obsługi samochodu albo książką kucharską. Ich zdaniem, przewodnik może służyć każdemu, kto korzysta z morskiej plaży - turystom, osobom prowadzącym usługi turystyczne lub sportowcom - windsurferom i płetwonurkom. Biolodzy, oceanolodzy i ekolodzy chcą też za jego pośrednictwem dzielić się swoją wiedzą z pracownikami administracji podejmującymi decyzje dotyczące polskiego wybrzeża, z rybakami. Naukowcy nie zapominają o uczniach i nauczycielach, którym &quot;Plaża...&quot; może pomóc w organizacji wycieczek przyrodniczych.

W prace nad książką zaangażowali się badacze z różnych instytucji naukowych. Obok opracowań biologów czy oceanologów i oceanografów, czytelnik znajdzie tu także rozdziały napisane przez przedstawicieli nauk społecznych, prawników, a nawet kulturoznawców czy matematyków, których praca naukowa na dłużej lub tylko na pewien czas zetknęła z plażami.

W przewodniku skoncentrowano się na wąskiej strefie pasa przybrzeżnego - plaży i wód kąpieliskowych. Zostały one potraktowane jako wydzielony ekosystem. Badacze opisują fizyczne właściwości plaży, jej dynamikę, powstawanie, geologię, chemizm, świat mikro- i makroorganizmów, ich wzajemne powiązania. Opisano też ludzi korzystających z plaży, rynek usług i produktów, przepisy i regulacje prawne: lokalne, krajowe i europejskie. "Plaża..." przedstawia całe polskie wybrzeże, ze szczególnym uwzględnieniem Sopotu, Gdyni i Helu.

Redaktorzy, którzy podjęli się scalenia i ujednolicenia informacji uzyskanych od autorów, podkreślają rolę ilustracji - stanowią one istotną część informacyjną poradnika.

Każda strona poradnika stanowi samodzielną informację na jeden temat. W ten sposób ułatwiono nauczycielom i uczniom korzystanie z "Plaży..." jako źródła podczas lekcji, można bowiem bez trudu skopiować wybrane fragmenty - na przykład na przeźrocza.

****

"Plaża - Przewodnik użytkownika" red. Jan Marcin Węsławski, Maria Szymelfenig, Jacek Urbański.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera