
<strong>120 lat temu - 23 lutego 1888 roku urodził się twórca polskiej szkoły radiologii, wieloletni wykładowca Akademii Medycznej w Warszawie - prof. Witold Zawadowski</strong>. W 1913 roku ukończył lwowski Uniwersytet Jana Kazimierza, a po powstaniu niepodległej Polski pracował jako lekarz w Wojsku Polskim. Po roku 1926 - już z tytułem specjalisty radiologa uzyskanym na studiach w Paryżu - kierował Zakładem Rentgenologii Szpitala Ujazdowskiego, uważanym w owych czasach za najnowocześniejszy w stolicy. Równolegle prowadził wykłady i ćwiczenia dla studentów oraz organizował dla nich przed- i podyplomowe szkolenia.
Do światowej literatury medycznej nazwisko prof. Zawadowskiego weszło wraz z opublikowaniem w 1931 roku pracy naukowej pt. "O cieniach towarzyszących przyżebrowych".
W czasie II wojny światowej naukowiec silnie angażował się w tajne nauczanie dziedziny, której się poświęcił. Jak podkreśla Marta Wojtach, rzecznik prasowy warszawskiej AM, wkład profesora Zawadowskiego w powojenne odrodzenie radiologii w naszym kraju jest nie do przecenienia.
Jesienią 1944 r. założył on jednogabinetową pracownię radiologiczną, w której od wiosny 1945 roku wykładał swój przedmiot studentom. Jeszcze w tym samym roku pracownię przeniesiono do szpitala im. Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej, a profesor Zawadowski został kierownikiem utworzonego w 1946 roku Zakładu Radiologii Wydziału Lekarskiego UW, który następnie stał się Zakładem Radiologii Akademii Medycznej w Warszawie.
W 1947 roku profesor zorganizował pierwszy kurs doskonalenia zawodowego dla radiologów z całego kraju. W latach 40. i 50. XX wieku promował młodych naukowców. Piastując stanowisko krajowego specjalisty w dziedzinie radiologii, stworzył i wprowadzał w życie plany rozwoju radiologii w służbie zdrowia. Na początku lat 50. dzięki jego staraniom wznowiono druk Polskiego Przeglądu Radiologicznego oraz powołano Koło Warszawskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Witold Zawadowski habilitował się w roku 1933. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1946, a profesora zwyczajnego w 1954. Był członkiem wielu towarzystw naukowych - zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m.in.: Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk. Od 1958 r. przewodniczył Krajowemu Komitetowi Ochrony Radiologicznej.
Profesor Zawadowski przeszedł na emeryturę w październiku roku 1962, ale - jak przypomina Marta Wojtach - jeszcze przez wiele lat związany był z Instytutem Radiologii AM. W 1975 roku Akademia Medyczna w Warszawie uhonorowała dorobek naukowca tytułem Doktora Honoris Causa. Prof. Zawadowski zmarł w 1980 roku.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.