Jak historię własnej rodziny wykorzystać dla dbałości o zdrowie

<strong>&quot;Rodzinne drzewo zdrowia&quot; to druga po cieszącym się sporym zainteresowaniem czytelników tomie &quot;Poszukiwanie przodków&quot; książka Małgorzaty Nowaczyk, pracującej jako genetyk na Uniwersytecie McMaster w Hamilton. </strong>&quot;Rodzinne drzewo...&quot; opisuje, jak genealogię, znajomość historii własnej rodziny, można wykorzystać dla zadbania o własne zdrowie. Czy w twojej rodzinie występowały przypadki raka piersi? Ktoś cierpiał na depresję, chorobę Alzheimera lub nadciśnienie tętnicze? A może rodziły się dzieci z wadami wrodzonymi? - to kilka pytań, na które powinniśmy znać odpowiedź.

Wiele chorób ma podłoże genetyczne. Często pojawiają się one w kilku pokoleniach jednego rodu lub jednej rodziny. Jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki raka piersi nie powinno to być powodem strachu, tylko sygnałem, że powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach mammograficznych. Wcześnie rozpoznana choroba oznacza duże szanse wyleczenia. Podobnie jest w przypadku wielu chorób o podłożu genetycznym.

"Jesteśmy w stanie uniknąć tych chorób, potrafimy także złagodzić ich przebieg. Skuteczna walka z nimi zaczyna się od analizy medycznej historii rodziny i od poradnictwa genetycznego" - pisze autorka w przedmowie.

Książka Małgorzaty Nowaczyk opisuje zasady dziedziczenia chorób wrodzonych, metody diagnostyki prenatalnej i badań genetycznych. Opisuje też proces zbierania danych genealogicznych w rodzinie oraz przedstawia sposoby zapisywania rodowodu medycznego i wyjaśnia, kiedy należy zasięgnąć porady lekarza genetyka.

"Rodzinne drzewo zdrowia" opublikowało wydawnictwo PIW, to samo, które wydało w zeszłym roku pierwszą książkę Nowaczyk czyli "Poszukiwanie przodków". Jest to pierwszy na naszym rynku poradnik dla osób poszukujących swych nieszlacheckich korzeni. Książka uczy, w jaki sposób opierając się na ogólnie dostępnych dokumentach, odtworzyć dzieje swojej rodziny setki lat w przeszłość.

Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak wiele wartościowych dokumentów dotyczących chłopów oraz mieszczaństwa zachowało się w różnego rodzaju archiwach i jest łatwo dostępnych dla każdego. Książka uczy korzystania z archiwów, demonstruje główne ścieżki poszukiwań genealogicznych, pomaga w czytaniu zarówno starych dokumentów, jak i zasobów Internetu.

PAP - Nauka w Polsce, Agata Szwedowicz

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera