Uczelnie i instytucje

Akademia góralszczyzny

<strong>Co to jest kłabuk, czym się różni baca od gazdy, czy cepr ma wystarczająco dudków i co to jest góralska hyrność</strong> - tego będą się uczyć w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu wszyscy miłośnicy gwary góralskiej. Kto ukończy studia otrzyma tytuł regionalisty. Zajęcia ruszają w marcu 2008 r. - zapowiada &quot;Gazeta Krakowska &quot;.

Góralska gwara powoli zanika! - biją na alarm regionaliści ze Spisza, Podhala i Orawy. Mieszane małżeństwa i coraz szybsza migracja młodzieży - to główne powody tego, że z roku na rok coraz więcej górali nie używa gwary. Jednym ze sposobów ratowania sytuacji jest pomysł Podhalańskiej PWSZ.

Uczelnia postanowiła otworzyć trwające trzy semestry studia podyplomowe dla licencjatów i magistrów. Mają przygotować nauczycieli do prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej, redaktorów prasy lokalnej do pisania o kulturze regionu i redagowania tekstów gwarowych. Są też skierowane do działaczy kultury, a nawet właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Wszystko po to, żeby górale zachowali swą "inność".

"To swego rodzaju misja, którą ma nasza szkoła - mówi dr Anna Mlekodaj, pomysłodawca przedsięwzięcia. - Jest to potrzebne regionowi, zależy nam na tym, aby pogłębić wiedzę na jego temat". Program studiów skupia się wokół historii Spisza, Orawy i Podhala, przyrody i geografii, literatury i języka oraz kultury całego Podtatrza. Ma też przełamać złe stereotypy o góralach.

"Powiedzenie, że nie lubi się chamstwa i góralskiej muzyki wskazuje na to, że człowiek, który tak mówi, nie ma żadnej wiedzy na temat góralskiego folkloru, ale również pewnych cech osobowości ludzi gór, którzy słyną przecież z ogromnego poczucia honoru i wolności" - mówi 34-letni Andrzej Dziedzina Wiwer, regionalista i góralski poeta ludowy.

Wśród wykładowców PPWSZ będą nie tylko znawcy dialektu, ale i pasjonaci. Zajęcia poprowadzi min. Bartek Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. "Góralszczyzny można się nauczyć tak, jak każdego innego języka obcego. Jeżeli ktoś ma zdolności lingwistyczne, to przyswoi tę wiedzę o wiele szybciej. Ale na pewno nie obcując z tym językiem na co dzień, będzie mu wiele brakowało" - mówi Koszarek. MKI

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera