Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
02.11.2017 aktualizacja 03.11.2017

Przeszczep serca i nerki u jednego chorego w IK w Warszawie

Pacjent Norbert Owczarek (C) z żoną (L) oraz zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie Wojciech Lisik (P) podczas briefingu prasowego, zorganizowanego w związku z przeszczepieniem serca z nerką, 31 bm. w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara 31.10.2017 Pacjent Norbert Owczarek (C) z żoną (L) oraz zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie Wojciech Lisik (P) podczas briefingu prasowego, zorganizowanego w związku z przeszczepieniem serca z nerką, 31 bm. w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara 31.10.2017

W Instytucie Kardiologii w Warszawie przeprowadzono pierwszą w tym ośrodku i drugą w Polsce transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą schyłkową niewydolnością obu tych narządów – poinformował we wtorek dyrektor Instytutu prof. Tomasz Hryniewiecki.

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii warszawskiego Instytutu Kardiologii prof. Mariusz Kuśmierczyk powiedział PAP, że choremu najpierw przeszczepiono serce. Ta operacja odbyła się trzy tygodnie temu. Dopiero dziesięć dni później u tego samego chorego przeszczepiono nerkę.

Początkowało planowano jednoczesne przeszczepienie serca i nerki od tego samego dawcy. Okazało się to jednak niemożliwe z powodu tzw. pierwotnej niewydolności przeszczepionego narządu. W 10 proc. przypadków zdarza się, że po transplantacji serce nie od razu jest w pełni wydolne. W tej sytuacji postanowiono odłożyć drugą operację - wszczepienia nerki.

„Nie udało się od razu przeszczepić nerki. Trafiła ona do alternatywnego biorcy (wszczepiono ją w Szpitalu Dzieciatka Jezus Warszawskiego Uniwersytecie Medycznym – PAP). U pacjenta zastosowaliśmy wówczas mechaniczne wspomaganie krążenia, które pozwoliło zregenerować przeszczepione serce” – powiedział prof. Kuśmierczyk, który kierował zespołem kardiochirurgów przeszczepiających serce.

Druga transplantacja u pacjenta, tym razem nerki, miała miejsce w dziesiątej dobie po przeszczepie serca, a w 3 dobie po zgłoszeniu zapotrzebowania na nowego dawcę nerki. Tę drugą operację, przeszczepienia nerki, przeprowadzono w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Pomagali ją wykonać chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, pod kierunkiem dr. hab. n. med. Macieja Kosieradzkiego. Wsparcie specjalistów nefrologów zapewniła Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM pod kierunkiem prof. Leszka Pączka.

„W naszym Instytucie mamy zgodę na jednoczesne przeszczepy serca i nerki, nie możemy przeprowadzić jedynie transplantacji nerki” – wyjaśnił PAP prof. Kuśmierczyk.

Norbert Owczarek z woj. świętokrzyskiego, pacjent, któremu przeszczepiono serce i nerkę w Warszawie, chorował od 2013 r. Lekarze zapewniają, że czuje się on dobrze i przebywa pod opieką Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii.

Operacja jednoczesnej transplantacji serca i nerki była drugą tego typu operacją w Polsce. Pierwsze i jedyne dotychczas jednoczesne przeszczepienie serca i nerki zostało wykonane w 2002 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Transplantacje serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie rozpoczął prof. Zbigniew Religa w 2001 r. Od tego czasu w ośrodku tym przeprowadzono 472 operacje przeszczepienia serca. W ostatnim roku wykonano przeszczepienia serca u 44 chorych.

Prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że uruchomienie w Instytucie programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki jest szansą dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, którzy z powodu jednocześnie schyłkowej niewydolności nerek nie mogli dotąd być zakwalifikowani do przeszczepienia serca. Jest również szansą dla tych, którym z powodu niewydolności serca nie wykonywano transplantacji nerek.

„To kolejny krok w rozwoju możliwości transplantacyjnych Instytutu. Planujemy rozbudować część Instytutu przeznaczoną do leczenia chorych z niewydolnością serca wymagających mechanicznego wspomagania krążenia czy transplantacji. Umowa na finansowanie tej inwestycji została podpisana w Ministerstwie Zdrowia półtora tygodnia temu” - powiedział dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Prof. Kuśmierczyk zapowiedział, że dwunarządowa transplantacja serca i nerki w warszawskim Instytucie Kardiologii planowana jest u czterech kolejnych pacjentów.

„Możemy (dzięki takim operacjom – PAP) ratować życie osobom, które do tej pory były takiej szansy pozbawione” – powiedział zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM prof. Wojciech Lisik. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022