Ptaki nie znoszą śpiewaków lepszych od siebie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowozelandzkie kędziorniki (Prosthemadera novaeseelandiae) agresywniej reagują na obecność intruzów, jeśli potrafią oni dobrze śpiewać – informuje „Ibis International Journal of Avian Science”.

Kędziornik (Prosthemadera novaeseelandiae) to gatunek leśnego ptaka z rodziny miodojadów występujący tylko w Nowej Zelandii (głównie na Wyspie Północnej). Maorysi nazywają go „tui”, natomiast europejscy osadnicy – ptakiem–pastorem (parson bird) - ze względu na ciemne ubarwienie, z którym kontrastuje kępka białych piór na podgardlu.

Kędziorniki żywią się nektarem kwiatów, ale także owocami i owadami. Ponieważ nektar lnu nowozelandzkiego często fermentuje, obserwowano niekiedy kędziorniki zataczające się w locie. Potrafią także naśladować ludzką mowę jak papugi (Maorysi często je tego uczyli).

Samce kędziornika bardzo agresywnie bronią swoich terytoriów przed innymi samcami. Najpierw wydają dźwięki przypominające ludzki głos, a gdy to nie skutkuje - używają dzioba.

Samuel Hill i jego koledzy z Massey University w Auckland badali 12 terytoriów kędziorników na terenie Tawharanui Regional Park, na pół noc od Auckland. Za pomocą głośnika przez trzy minuty odtwarzali na skraju każdego obszaru zarówno proste, jak i złożone pieśni tui, a także kontrolną pieśń innego gatunku. Złożone pieśni były niemal dwukrotnie dłuższe od prostych, miały także ponad dwa razy więcej sylab i rodzajów sylab. Po złożonej pieśni samiec szybciej przylatywał do głośnika i podchodził do niego bliżej (średnio 0,3 metra wobec niemal 6,3 metra dla pieśni prostych). Ponadto na złożone pieśni samce odpowiadały własnymi, dłuższymi i bardziej urozmaiconymi niż zwykle.

Choć wiadomo, że ptaki śpiewające są wrażliwe na pieśni innych samców, badania Hilla mogą być pierwszymi, które wykazują bezpośredni związek pomiędzy złożonością pieśni a agresywna reakcją na nią ze strony samca.

Pieśni ptaków mają dwie główne funkcje: obronę terytorium oraz przyciąganie partnerek. W przypadku kedziornika obrona terytorium ma pierwszoplanowe znaczenie: nowozelandzkie rośliny kwitną i owocują przez cały rok. Im bardziej skomplikowana pieśń, tym bardziej przekonująca dla partnerki, ponieważ świadczy o sprawności i zdrowiu (szybkie zmiany melodii wymagają sprawnych mięśni krtani i dobrej orientacji). Zatem lepiej śpiewający samiec jest groźnym konkurentem.(PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Komar tygrysi, Adobe Stock

    Portugalia/ Nowe inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uciążliwe dla człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    Aplikacja może pomóc uzależnionym od narkotyków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera