Kompletny szkielet tyranozaura

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemal kompletny szkielet tyranozaura odkryli paleontolodzy w Stanach Zjednoczonych – poinformował serwis internetowy University of Utah (USA).

Skamieniały szkielet tyranozaura odkryto w stanie Utah (USA). Okaz w połowie października został przetransportowany przez śmigłowiec do lokalnego Muzeum Historii Naturalnej, gdzie zostanie poddany dalszym badaniom.

Skamieniałość liczy ok. 76 mln lat i należy najprawdopodobniej do gatunku Teratophoneus curriei. Szkielet oszacowano na kompletny w ok. 75 proc., przy czym szczególnie istotne jest, że zachowała się niemal cała czaszka.

Osobnik prawdopodobnie nie wszedł jeszcze w dorosły wiek w chwili śmierci. Liczył ok. 12-15 lat, a jego ciało miało długość do siedmiu metrów.

„Niecierpliwie czekamy na to, żeby bliżej przyjrzeć się szkieletowi i dowiedzieć się więcej na temat anatomii, biologii i ewolucji dinozaurów z północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych” - opisuje dr Randall Irmis z University of Utah.

Naukowcy przypuszczają, że dinozaur został pogrzebany w korycie rzeki lub podczas powodzi na równinie, dzięki temu szkielet mógł zachować się nienaruszony.

Badacze odkryli na tym samym stanowisku również skamieniałości krokodyli, żółwi, ssaków, płazów, ryb i bezkręgowców.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

  • Fot. Adobe Stock

    Duże miasta się przegrzewają z powodu braku gęstej pokrywy koron drzew

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera