
Ludzie zaczęli migrować z Afryki ok. 60 tys. lat temu, kiedy klimat zmienił się z wilgotnego na suchy – informują naukowcy na łamach pisma „Geology”.
Pomiędzy 70 tys. a 55 tys. lat temu, kiedy Afrykę zaczęły nękać długotrwałe susze, ludzie zaczęli podejmowali migracje do Eurazji – ustalili naukowcy z zespołu kierowanego przez badaczy z University of Arizona (USA).
"Od dawna stawiano pytanie o wpływ zmian klimatu na migracje naszych przodków z Afryki" - opisuje Jessica Tierney z University of Arizona. Jak dodaje, najnowsze badania wskazują, że w trakcie fali migracji, do której doszło ok. 60 tys. lat temu, w północnej Afryce panowały susze.
Zdaniem badaczy ówczesny klimat, nazywany "zieloną Saharą", zmienił się na bardziej suchy, a także chłodniejszy, niż obecnie.
"Nastąpiła gwałtowna zmiana klimatu na suchy i to mogło być głównym motywem podejmowania migracji" - dodaje.
Rekonstrukcji klimatu dokonano, badając warstwy osadowe z dna Zatoki Adeńskiej.(PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.