Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
04.08.2017 aktualizacja 04.08.2017

W Bieszczadach żubrzyce z przychówkiem wracają już do stad

PAP © 2017 / Artur Reszko PAP © 2017 / Artur Reszko

W Bieszczadach już kilkanaście żubrzyc z tegorocznym przychówkiem powróciło do swoich stad. Na początku czerwca opuściły je, żeby w leśnych ostępach wydać potomstwo.

"Oceniamy, że w tym roku na świat może przyjść nawet 50 cieląt. Żubrzyce rodzą zazwyczaj jedno cielę co dwa lata. Cielak po przyjściu na świat waży 20-30 kg" – powiedział w czwartek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik zaznaczył, że "żubrzyce czuwające nad potomstwem mogą być agresywne w stosunku do człowieka". "Zresztą podobnie jak u innych gatunków zwierząt" – dodał.

Marszałek przypominał, że "w razie niespodziewanego spotkania w lesie młodego żubrzątka nie wolno zbliżać się do niego". "Na pewno w jego pobliżu czuwa nad nim matka. W związku z tym w żadnym przypadku nie należy ryzykować spotkania z nią w takich okolicznościach" - zauważył.

Co roku w Bieszczadach przychodzi na świat 30-50 młodych żubrów. Jeśli zima jest śnieżna i mroźna, to połowa z nich nie dożywa roku.

Żubrzyce dojrzewają płciowo w drugim, trzecim roku życia. Z kolei samce dojrzałość osiągają w trzecim roku; jednak w rozrodzie uczestniczą przeważnie pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem życia. Ciąża u żubrów trwa 256 dni.

W lecie żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Dojrzałe samce trzymają się osobno. Natomiast młodsze osobniki tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów.

W Bieszczadach na wolności żyje ponad 400 żubrów. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności sprowadzono je tam w 1963 r.

Bieszczadzkie żubry należą do rasy białowiesko–kaukaskiej. Są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.

Z kolei w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem, gdzie trafiają żubry z całej Europy, jest w tej chwili 11 osobników. Dwa z nich przyszły na świat w tym roku. Podczas tegorocznego Dnia Żubra zostaną im nadane imiona, wybrane w drodze konkursu.(PAP)

kyc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024