Czas na ekologiczne wakacje

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzikich zwierząt nie wolno dotykać i niepokoić nawet wtedy, gdy są ranne. O napotkanych nad morzem: foce lub morświnie należy powiadomić Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu – apelują ekolodzy. Zachęcają do spędzania urlopu w Polsce, sprzątania po wakacyjnych biwakach i niekupowania egzotycznych pamiątek wyprodukowanych kosztem przyrody.

W komunikacie przesłanym PAP, WWF Polska ostrzega m.in. przed kupowaniem ryb zagrożonych wyginięciem. Są one oznaczone "czerwonym światłem" w "Poradniku rybnym", który można znaleźć pod adresem: http://ryby.wwf.pl/jaka-ryba-na-obiad-poradnik-konsumenta/.

Ekolodzy zwracają ponadto uwagę na coraz popularniejszy nad polskim morzem zwyczaj puszczania zapalonych lampionów. Stanowią one zagrożenie pożarowe, a odpady, jakie pozostawiają w postaci cienkich drucików w poważny sposób zagrażają zwierzętom, które mogą się w nie zaplątać lub pomylić z pożywieniem.

WWF odradza dalekie podróże związane z większą emisja dwutlenku węgla i zachęcają do spędzania lata w Polsce. Rekomendowanym przez organizację środkiem transportu jest pociąg, który obciąża środowisko w mniejszym stopniu niż samochód.

Odwiedzane przez nas - podczas wakacji miejsca - muszą pozostać w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. Pozostawione odpady, poza kwestią estetyczną, stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. Przyrodnicy zachęcają do zabierania ze sobą worków na śmieci – zarówno na piesze wędrówki, jak i na spływy kajakowe.

"Pływając kajakiem lub łódką, nie wchodź na rzeczne wysepki. Łachy to dom wielu ptaków, które potrzebują spokoju, dlatego schodź z kajaka tylko w wyznaczonych miejscach. Podczas wakacji nie wolno niepokoić dzikich zwierząt" – czytamy w komunikacie WWF.

Ekolodzy radzą też zwracać uwagę na znaki drogowe i tablice informacyjne takie jak np. "Uwaga! Kraina żubra", „Uwaga rysie” - przypominają one o możliwości przebywania dzikich zwierząt w pobliżu drogi.

"Wędrując po górach, nigdy nie schodź ze szlaków, górskie lasy są bowiem domem wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, schodząc ze szlaków niepokoisz je zatem. Gdziekolwiek jesteś, nie dokarmiaj dzikich zwierząt, one poradzą sobie doskonale bez twojej pomocy, zaś ich oswajanie z miejscami przebywania człowieka rodzi konflikty, które zazwyczaj oznaczają dla nich wyrok śmierci. Pamiętaj również, że będąc w górskich czy mazurskich lasach nie musisz obawiać się wilków. Są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem. Świetny węch, wzrok i słuch pozwalają im wyczuć obecność ludzi z daleka, na tyle szybko by uciec" – informują przyrodnicy.

Kupując pamiątki z wakacji powinniśmy ustalić, czy na pewno są one produkowane przez lokalnych wytwórców, a nie przywożone z daleka, np. z Chin. Sprowadzenie takich przedmiotów wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska i może wiązać się z nieetycznym wykorzystywaniem ludzi. Bezwzględnie należy zrezygnować z pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak skóry, części ciała, skorupy czy koralowce. Jest to nielegalne i oznacza wspieranie kłusowników. WWF odradza również kupowanie produktów zawierających olej palmowy, w tym kremów do opalania. Ekolodzy tłumaczą, że pod plantacje palm oleistych wycina się wielkie obszary lasów deszczowych, niszcząc naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt, np. orangutanów.

Wyjeżdżając na urlop powinniśmy pamiętać o wyłączeniu sprzętu elektrycznego, pozostającego w domu. Urządzenia w trybie "stand by”, przez cały czas wakacji będą niepotrzebnie pobierały energię.

Błękitny Patrol WWF, do którego należy zwrócić się znajdując na plaży np. fokę, dyżuruje przez całą dobę pod numerem telefonu 795 536 009.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera