Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
30.06.2017 aktualizacja 30.06.2017

Uniwersytet Śląski przenosi Instytut Fizyki z Katowic do Chorzowa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do 1,5 roku ma trwać przeniesienie ostatniej części Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego z Katowic do Chorzowa, gdzie od pięciu lat w nowoczesnym obiekcie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych pracuje już część naukowców z tej jednostki.

W dotychczasowe miejsce fizyków przy ul. Uniwersyteckiej w Katowicach, w sąsiedztwie której znajduje się m.in. rektorat i uczelniana biblioteka, przeniosą się następnie filolodzy z obecnego Wydziału Filologicznego przy placu Sejmu Śląskiego.

Przeniesienie ostatniej części Instytutu Fizyki z Katowic do Chorzowa od kilku miesięcy wywołuje wiele emocji i protestów wśród tych naukowców i studentów, którzy wciąż są obecni w Katowicach. Ich przedstawiciele nieraz przekonywali m.in. w lokalnych mediach, że w Chorzowie będą mieli gorsze warunki do pracy i nauki, a kampus znajduje się na uboczu, w miejscu słabo skomunikowanym.

Jednak zdaniem rektora UŚ prof. Andrzeja Kowalczyka konsolidacja tej jednostki będzie korzystna zarówno dla studentów, jak i pracowników. "Odtąd wszystkie laboratoria fizyki będą w jednym miejscu. Poza tym, w Chorzowie znajdują się też laboratoria Instytutu Nauki o Materiałach, które są komplementarne z tymi fizycznymi. Budujemy tam więc mocny kampus nauk stosowanych" – powiedział PAP rektor.

Obecnie w chorzowskim kampusie uczy się już ok. 400 studentów fizyki, a w Katowicach – 70.

Decyzja uczelnianego senatu w tej sprawie zapadła pod koniec marca. Proces przenosin ostatniej części Instytutu ma potrwać do 1,5 roku. "Generalnie zakładamy, że w perspektywie najbliższego roku 80 proc. infrastruktury, która jest w Katowicach, będzie już przeniesiona do Chorzowa. Wszystko zależy jednak od specyfiki laboratoriów, ponieważ do przeniesienia niektórych z nich konieczne będzie zaangażowanie specjalistycznych firm" – mówił prof. Kowalczyk.

Koszt tej konsolidacji wyniesie do 10 mln zł. Obejmuje on m.in. koszty przenosin specjalistycznego sprzętu i adaptację innego, starszego budynku przy Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, gdzie również znajdować się mają niektóre laboratoria.

Po przeprowadzce fizyków do Chorzowa, ich dotychczasowy budynek w Katowicach zostanie wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby studentów tej części Wydziału Filologicznego, która obecnie mieści się przy katowickim placu Sejmu Śląskiego. Teraz kształci się tam ok. 2 tys. studentów, m.in. na kierunku filologia polska.

"Budynek przy placu Sejmu Śląskiego nigdy nie uzyskał funkcji akademickich, ponieważ jest to typowy biurowiec, zbudowany przed wojną na potrzeby administracji. Obiekt jest niedogodny z punktu widzenia studentów i pracowników – nie ma tam ani wewnętrznej przestrzeni akademickiej, ani zewnętrznej" – wskazał rektor.

W przyszłości filolodzy będą też mogli mieć zajęcia przy ul. Bankowej 14, sąsiadującej z ul. Uniwersytecką. "To budynek o funkcjach dydaktycznych, są tam aule, sale seminaryjne, ćwiczeniowe, te dwa obiekty pozwolą na swobodne funkcjonowanie katowickiej części wydziału filologicznego" – dodał rektor.

Rektor dodał, że przeniesienie filologów na ul. Uniwersytecką 4 to kwestia trzech lat, a koszt odnowienia i adaptacji budynku po fizykach to 20-25 mln zł. "Kwota ta częściowo pochodzić będzie z naszych środków m.in. uzyskanych ze sprzedaży budynku przy pl. Sejmu Śląskiego, ale chcemy też aplikować o środki zewnętrzne w ramach dofinansowania na termomodernizację budynków" – powiedział prof. Kowalczyk.

Budynek przy placu Sejmu Śląskiego zostanie następnie wystawiony na sprzedaż. "Myślę, że znajdą się chętni, ponieważ budynek mieści się obok Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego" – mówił prof. Kowalczyk.

Należące do UŚ Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych zlokalizowane jest na dawnym terenie wojskowym, przy granicy Chorzowa ze Świętochłowicami. Niedaleko biegnie Drogowa Trasa Średnicowa – jedna z głównych arterii Śląska. W nowoczesnym obiekcie pracują m.in. naukowcy z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

Najbliższe plany rozwoju kampusu uniwersyteckiego w Chorzowie obejmują również stworzenie tam nowoczesnej strefy aktywności i rekreacji, która – jeśli uda się pozyskać dofinansowanie – ma powstać w przyszłym roku. "W dalszej perspektywie myślimy też o zbudowaniu tam akademika" – wskazał rektor.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022