W Papui-Nowej Gwinei znów zaobserwowano warany

Na wyspie Nowa Irlandia należącej do Papui-Nowej Gwinei ponownie zaobserwowano warany, które wcześniej uznano za wymarłe - wyniki badań ogłoszono na łamach „Australian Journal of Zoology”.

Wyspa Nowa Irlandia jest najdalej wysuniętym na północ terytorium Papui-Nowej Gwinei. Warany (Varanus douarrha) odkryto tam jeszcze na początku XIX w., jednak z czasem zaczęto podejrzewać, że wymarły.

Były to jedyne duże, endemiczne zwierzęta na wyspie, które przetrwały do czasów współczesnych. Pozostałe wyginęły wraz z pojawieniem się na wyspie pierwszych ludzi przed tysiącami lat.

„Można traktować je jako relikt dużo bogatszej fauny, która zamieszkiwała wyspy Pacyfiku” - opisuje Weijola. Jak dodaje, warany wydają się lepiej koegzystować z ludźmi, niż wiele innych gatunków ptaków i ssaków.

Jak wskazują badania paleontologiczne, przed pojawieniem się człowieka na wyspach żyły m.in. duże gatunki szczurów i kilka gatunków ptaków nielotów.(PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera