Płock/ Kilka ośrodków chce przeprowadzić badania DNA szczątków Piastów

Kilka ośrodków naukowych chciałoby przeprowadzić badania DNA szczątków książąt, w tym średniowiecznych władców Polski Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, którzy spoczywają w katedrze w Płocku. Biskup płocki Piotr Libera nie wyklucza takiej możliwości.

W czwartek w płockim Muzeum Diecezjalnym odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona trwającej od 2015 r. konserwacji Kaplicy Królewskiej płockiej bazyliki, gdzie pochowanych jest kilkunastu książąt mazowieckich – to największa nekropolia Piastów.

„Kilka ośrodków, instytutów naukowych zwróciło się do mnie z prośbą o możliwość zbadania szczątków książąt pochowanych w Kaplicy Królewskiej metodą DNA pod kątem pochodzenia genomu pogrzebanych tu Piastów. To sprawa bardzo poważna, bardzo delikatna również. Są to bowiem szczątki ludzkie, szczątki władców Polski” – powiedział PAP bp Libera.

Jak zaznaczył, powołany przez niego zespół naukowy pod przewodnictwem historyka, mediewisty prof. Henryka Samsonowicza, ustalił, iż przed ewentualnymi badaniami szczątków Piastów należy zakończyć prowadzoną renowację Kaplicy Królewskiej. W radzie zasiadają m.in. ks. prof. dr hab. Michał Grzybowski - wykładowca płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i dr Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

„Spotkaliśmy się kilka razy. To, co zostało wypracowane polegałoby na tym, że najpierw musimy dokończyć odnowienie Kaplicy Królewskiej. Chodzi o to, żeby badania DNA, których nie wykluczam, były wkomponowane w całość renowacji Kaplicy Królewskiej. Ponieważ te prace jeszcze trwają, więc na tym etapie trudno jest ocenić, jak będzie dalej. Ale ja jestem oczywiście otwarty, żeby przekazać próbki do badań DNA. Kiedy to nastąpi, trudno mi w tym momencie powiedzieć” – podkreślił bp Libera.

Prace konserwatorskie w Kaplicy Królewskiej płockiej katedry prowadzone są dzięki finansowemu wsparciu PERN. Na ten cel spółka ta, zarządzająca siecią rurociągów naftowych w kraju, która ma swą siedzibę właśnie w Płocku, przekazała 400 tys. zł.

„W Polsce, w naszym kraju, gdzie przetoczyło się tyle frontów, tyle wojen, tyle nieszczęść, powinniśmy dbać ze szczególną troską o to, co nam zostało. To jest dziedzictwo, które musi być szczególnie chronione. Mamy obowiązek, żeby je przekazać naszym następcom w stanie niepogorszonym, a jeżeli to tylko możliwe, znacznie polepszonym. To jest zaszczyt, że możemy razem w tym uczestniczyć” – powiedział w trakcie sesji Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, któremu podlega PERN.

Prezes PERN Igor Wasilewski zadeklarował, że spółka ta, poprzez takie działania, jak wsparcie dla odnowienia Kaplicy Królewskiej w płockiej katedrze, chce być „odpowiedzialnym mecenasem kultury i strażnikiem pamięci”. „To odpowiedzialność za dziedzictwo przodków. Tak to postrzegamy, i tak to chcemy przekazać młodemu pokoleniu” – oświadczył.

Wasilewski dodał, iż PERN sfinansuje lekcje historii dla uczniów i stworzy portal internetowy na temat historii Płocka i tamtejszej nekropolii Piastów. „Nasze działania zmierzają do tego, aby otworzyć Kaplicę Królewską dla zwiedzających, żebyśmy mogli pokazać, że Płock jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej i historycznej Polski” – powiedział prezes PERN.

Wybudowana w latach 1130-44 w stylu romańskim przez biskupa Aleksandra z Malonne katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie pochowani są dawni władcy Polski. W tamtejszej kaplicy Królewskiej, obok dawnych władców Polski: Władysława I Hermana (1043-1102) i Bolesława III Krzywoustego (1086-1138), spoczywają też szczątki 14 piastowskich książąt mazowieckich, w tym Konrada I Mazowieckiego (1187-1247), a także księżniczki Gaudemundy-Zofii (zm. 1288 r.), córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego (1251-1313).

Prowadzone tam prace konserwatorskie, które dobiegają końca, objęły dotychczas m.in. odnowienie ściennych polichromii, posadzki i kraty wejściowej, a także wymianę oświetlenia. Termin ich zakończenia przewidywany jest na czerwiec. (PAP)

mb/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera