Uczelnie i instytucje

Studenci projektują ubrania dla Centrum Nauki i Techniki EC1

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektują ubrania dla pracowników powstającego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę, ale także podkreślać bogatą historię i tradycję zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Konkurs skierowany jest do studentów oraz absolwentów Politechniki Łódzkiej, a przede wszystkim Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Sponsorem nagrody w wysokości 3 tys. zł jest EC1 Łódź-Miasto Kultury, na zlecenie którego powstają projekty. Rozstrzygnięcie konkursu - w czerwcu.

Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów prof. Katarzyna Grabowska jest przekonana, że studenci zaproponują ciekawe rozwiązania, bo ich głowy są pełne oryginalnych pomysłów. "Często nas zaskakują swoją kreatywnością" – podkreśla Grabowska.

Studenci mają zaprojektować trzy rodzaje strojów: dla pracowników laboratoriów, dla obsługi technicznej ekspozycji oraz dla animatorów - pracowników działu ekspozycji EC1. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę oraz odzwierciedlać możliwości zastosowań nowoczesnych technologii włókienniczych. Jednocześnie mają podkreślać bogatą historię i tradycję miejsca, czyli zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Wszystkie projekty mają być spójne wizualnie oraz zawierać logo EC1 Łódź – Miasto Kultury i ewentualnie inne elementy identyfikacji wizualnej.

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1, ma ruszyć jesienią tego roku. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich - "Przetwarzanie energii" - ma prezentować przede wszystkim zrewitalizowaną elektrownię, w której się znajduje.

Kolejna ścieżka edukacyjna - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - przybliżać ma wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych, a trzecia - "Mikroświat i Makroświat" - zjawiska, które ze względu na skalę, w jakiej się odbywają, są niemożliwe do śledzenia bez pomocy nowoczesnej technologii. Pokazywać ma obecny stan badań nad tym, co jest niewidoczne dla ludzkiego oka, jak np. atomy czy kwarki, a z drugiej strony - wszechświat i aktualny stan badań nad kosmosem.

Centrum ma być naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Znajdzie się w nim w sumie ponad 140 różnych instalacji, z których praktycznie każda będzie interaktywna. W sferycznym kinie 3D będzie można zobaczyć z bliska odległe gwiazdy, a na dużym bezszwowym ekranie prezentowane będą zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble\'a. W łódzkim centrum będzie można np. wejść na długi most i wprawić go własnym ruchem w rezonans, pobawić się symulacją sterowania elektrownią atomową czy poznać zasadę działania kolejki magnetycznej, której wagoniki unoszą się w powietrzu.

Szacuje się, że przy pełnej zdolności łódzkie CNiT EC1 odwiedzać może ponad 430 tys. osób rocznie. (PAP Life)

szu/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera