Zmysł węchu jest powiązany z aktywnością społeczną

Starsze kobiety ze słabo funkcjonującym węchem mają mniej przyjaciół i rzadziej uczestniczą w życiu społecznym niż ich rówieśniczki z dobrym powonieniem – zawiadamiają badacze na łamach „Scientific Reports”.

"Nasze badanie potwierdza, że zmysł węchu jest w przypadku starzejącej się populacji kluczowym aspektem ogólnego zdrowia. Ponad 20 proc. amerykańskiego społeczeństwa powyżej 50. roku życia ma osłabiony węch. Aby poprawić jakość życia w późniejszym wieku, musimy lepiej zrozumieć, w jaki sposób powonienie wiąże się z zachowaniem społecznym” – mówi Johan Lundström, pracownik Monell Chemical Senses Center (USA).

Naukowcy, korzystając z danych pochodzących z szeroko zakrojonego badania amerykańskiej populacji - National Social Life, Health and Aging Project (NSLHP), ustalili, że panie w podeszłym wieku, które uzyskują wyższe wyniki w teście rozpoznawania zapachów, prowadzą bogatsze życie towarzyskie. Tymczasem kobiety, które cechują się osłabionym zmysłem powonienia, mają mniej bliskich osób i rzadziej udzielają się towarzysko. Nie znaleziono powiązania pomiędzy zmysłem węchu a aktywnością społeczną mężczyzn.

„Ta intrygująca różnica na poziomie płci sugeruje, że trening węchu, który poprawia zmysł węchu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może w przypadku starszych kobiet pełnić dodatkową funkcję – poprawiać dobrostan społeczny” – komentuje Lundström.

Nie wiadomo, czy jakość powonienia w podobny sposób odbija się na życiu towarzyskim młodszych kobiet. Nie wiadomo też, jakie mechanizmy kryją się pod tym związkiem. Odpowiedzi dostarczą prawdopodobnie dopiero przyszłe badania. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć pod adresem: http://www.nature.com/articles/srep45118 (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera