Niemcy/Kongres Polonoznawczy we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach otwarty

We Frankfurcie nad Odrą w czwartek wieczorem otwarto IV Kongres Polonoznawczy. Na kongres przybyło ponad 300 naukowców zajmujących się tematyką polską i polsko-niemiecką z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Zdaniem organizatorów kongresu, do których obok uniwersytetów w Poznaniu i we Frankfurcie nad Odrą, należy założony przez wybitnego tłumacza polskiej poezji i ambasadora kultury polskiej w Niemczech, Carla Dedeciusa, Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt, konferencja we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach oferuje okazję do nawiązania kontaktów interdyscyplinarnych między uczonymi z licznych państw Europy.

Gościem na uroczystości otwarcia był urodzony w Opolu niemiecki pisarz, Matthias Nawrat, który odczytał fragment prozy poświęconej jego problemom z tożsamością. Piątek 24 marca i sobota 25 marca, będą dniami roboczymi Kongresu. Realizowane będą one w licznych sekcjach tematycznych.

Kongres nawiązuje do pierwszych trzech kongresów poświęconych badaniom nad Polską, jakie odbyły się w Darmstadt (2009), Moguncji (2011) i w Giessen (2014), w których udział brało każdorazowo ponad 250 polonoznawców. Nowością jest obecność we Frankfurcie uczonych prawników, ekonomistów i naukowców z dziedziny sztuk pięknych, co szczególnie cieszy organizatorów.

Na Europejskim Uniwersytecie Viadrina studiują przybysze z 97 państw świata, co czyni z tej uczelni najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię na świecie. Także nadgraniczne położenie uczelni sprzyja rozwojowi transgranicznej tematyki interdyscyplinarnej.

Spotkanie uczonych, któremu przyświeca motto „Płynne granice”, zakończy w niedzielę rejs po Odrze z Frankfurtu do Kostrzyna.

Jan Bogatko z Frankfurtu nad Odrą (PAP)

jb/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera