
Liczba zgonów z powodu choroby Alzheimera w Stanach Zjednoczonych jest obecnie blisko dwukrotnie wyższa niż 15 lat temu - wynika z raportu opublikowanego na łamach pisma "Alzheimer\'s Disease Facts and Figures".
Na chorobę Alzheimera cierpi obecnie ponad pięć milionów Amerykanów po 65. roku życia, czyli około 10 proc. seniorów mieszkających w USA. Choroba ta dotyka także około 200 tys. osób przed 65. rokiem życia. Zgodnie z przewidywaniami autorów raportu z organizacji Alzheimer\'s Association, liczba ta w 2050 roku wzrośnie do 14 milionów. W samym 2017 roku choroba rozwinie się u około 500 tys. Amerykanów.
Wraz ze wzrostem zachorowań wzrośnie także obciążenie dla budżetu państwa, z którego obecnie wydaje na leczenie tej choroby 259 mld dolarów rocznie. W 2050 roku będzie to około 1,1 biliona dolarów rocznie.
Choroba Alzheimera jest obecnie piątą najczęstszą przyczyną zgonów wśród seniorów w USA oraz szóstą najczęstszą przyczyną zgonów w całej amerykańskiej populacji. Wśród dziesięciu chorób odpowiadających za najwięcej zgonów w Ameryce jest jedyną, której nie da się zapobiec, nie da się zwolnić jej przebiegu oraz wyleczyć - czytamy w raporcie.
Jak podkreśla autor raportu dr Anton Porsteinsson, problem obejmuje swym zasięgiem także osoby opiekujące się chorymi bliskimi, które są często bardziej narażone na depresję i stany lękowe.
Badacz dodaje, że przyczyn rosnącej liczby chorych na alzheimera jest wiele. Przede wszystkim żyjemy dłużej, a w leczeniu wielu chorób śmiertelnych nastąpił wyraźny postęp.
Celem prowadzonych obecnie badań jest identyfikowanie wczesnych sygnałów świadczących o ryzyku zachorowania, takich jak zmiany dotyczące objętości mózgu czy parametrów płynu mózgowo-rdzeniowego.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.