
Pierwsze pingwiny musiały pojawić się jeszcze w czasach dinozaurów. Można to wywnioskować na podstawie niedawno odkrytych kości prehistorycznego przedstawiciela tej grupy ptaków – informuje serwis Science Daily.
Skamieniałość pingwina, którą niedawno odnaleziono, pochodzi sprzed 61 mln lat. Przedstawiciele tego gatunku pingwinów mierzyli półtora metra wzrostu. Okaz znaleziono na Nowej Zelandii, w regionie Canterbury, znanym ze skamieniałości prehistorycznych ptaków.
Gatunek znacznie różnił się od innych przedstawicieli pingwinów z tych samych czasów. Oznacza to, że istniała wówczas duża różnorodność w obrębie tej grupy ptaków. Ta różnorodność musiała wyłaniać się na drodze ewolucji w ciągu co najmniej kilku milionów lat.
Biorąc pod uwagę, że dinozaury wyginęły ok. 65 mln lat temu, wczesne pingwiny musiały się pojawić, kiedy jeszcze dinozaury władały naszą planetą – dowodzą naukowcy z Nowej Zelandii i Niemiec na łamach pisma „The Science of Nature”.
Nowo odkryty gatunek był niemal tak duży, jak Anthropornis, pingwin zamieszkujący Antarktykę ok. 45-33 mln lat temu. Najnowsze odkrycie dowodzi, że pingwiny dość wcześnie w swej ewolucyjnej historii osiągnęły duże rozmiary ciała.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.