Ludzie używający języka migowego mają lepsze widzenie peryferyjne

Ludzie używający języka migowego mają lepsze widzenie peryferyjne - informują naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield na łamach pisma "Frontiers in Psychology".

Badania przeprowadzone na użytkownikach brytyjskiego języka migowego (ang. British Sign Language, BSL) wykazało, że nauczenie się tego języka przez dorosłych, słyszących ludzi może mieć pozytywny wpływ na czas ich reakcji na zdarzenia czy przedmioty pojawiające się w peryferyjnym polu widzenia.

Grupa badawcza, którą kierowała Charlotte Codina, przekonała się, że tłumacze brytyjskiego języka migowego mieli szybsze reakcje oraz lepsze widzenie peryferyjne od innych ludzi. Tłumacze niekoniecznie musieli znać BSL od dzieciństwa - najważniejszym warunkiem było codzienne korzystanie z języka migowego.

"Pokazuje to, że praca tłumacza BSL jest nie tylko interesująca, lecz również niesie ze sobą korzyści, np. zwiększenie czujności na zmiany w peryferyjnym polu widzenia - co może pomóc np. w prowadzeniu samochodu, uprawianiu sportu czy sędziowaniu meczów" - mówi dr Codina.

Wyniki badań naukowców z Sheffield pokazują również, że niesłyszący dorośli mają znacznie lepsze widzenie peryferyjne i czas reakcji niż osoby słyszące oraz używające BSL. Dr Codina podkreśla, że potwierdza to popularną teorię głoszącą, że utrata jednego zmysłu wyostrza inne.(PAP)

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 07.08.2020 PAP/Darek Delmanowicz

    Letnie upały znacząco zwiększają ryzyko hospitalizacji

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto, jakie składniki odżywcze opóźniają starzenie mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera