Delfiny pływające za trawlerami krewetkowymi łączą się w grupy

Delfiny butlonose dzielą się na grupy społeczne w zależności od tego, czy pozyskują żywność pływając za komercyjnymi trawlerami odławiającymi krewetki, czy nie - wynika z analiz amerykańskich naukowców, które opublikowano w piśmie "Plos One".

Takie spostrzeżenie dotyczy grup butlonosych delfinów, żyjących w rejonie Savannah w stanie Georgia w USA. Przez trzy kolejne lata naukowcy prowadzili obserwacje delfinów, śledząc 137 osobników. Ustalili, że delfiny były podzielone na sześć grup społecznych. Połowa z nich często przemieszczała się za trawlerami w poszukiwaniu jedzenia, druga połowa nie praktykowała takiego sposobu pozyskiwania żywności.

"Delfiny butlonose wchodzą w interakcje z ludźmi, co stawia je w niebezpiecznych sytuacjach - w postaci możliwości zranienia lub śmierci" - wyjaśnia współautorka badań Robin Perrtree z Savannah State University (USA).

W czasie badań naukowcy z lokalnego uniwersytetu zwracali też uwagę na to, w jaki sposób delfiny zachowują się, śledząc trawlery. Okazało się, że we wszystkich z tych trzech grup zwierząt znajdowały się osobniki, które nie tylko płynęły za statkami, ale też żebrały o łakome kąski od ludzi. Fakt ten - zdaniem badaczy - wskazuje na to, że tego typu zachowanie może być społecznie wyuczone. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób delfiny uczą się go od siebie.

Delfiny znane są z częstych interakcji z ludźmi w wodach oceanu wokół Savannah. Tego typu zachowania związane są często z próbami pozyskania żywności. Na przykład delfiny śledzące trawlery krewetkowe jedzą ryby, które zostają złapane przez sieci, jak też zwierzęta z innych gatunków wyrzucane przez załogę statków, a nie będące celem połowu (efekt tzw. przyłowu). (PAP)

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera