Historia i kultura

Szczątki mamutów na wystawie w Poznaniu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kości, zęby i ciosy mamutów włochatych można obejrzeć na wystawie czasowej "Mamut i jego myśliwi" w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Te olbrzymie zwierzęta żyły w Europie do końca epoki lodowcowej (ok. 15 tys. lat temu).

Mamuty włochate osiągały ponad 3 m wysokości i ważyły do 6 ton. W Europie pojawiły się ok. 500 tys. lat temu, ale wiek najstarszych szczątków z terenu Polski szacowany jest na ok. 54 tys. lat.

\"Mamuty odgrywały ważną rolę w życiu ludzi. Ceniono nie tylko ich mięso - z kości wykonywano szałasy, które pokrywano ich skórami, natomiast z olbrzymich ciosów wytwarzano narzędzia i figurki\" - powiedziała PAP kurator wystawy, dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Na ekspozycji prezentowane są zęby trzonowe, żebro, krąg piersiowy, fragmenty ciosów i czaszki, kość piszczelowa, udowa oraz ramienna, należące do mamutów, których szczątki znaleziono głównie na terenie Wielkopolski. Do odkryć dochodziło najczęściej przypadkowo, a ich znalazcy przekazali je muzealnikom lub służbom konserwatorskim.

Na wystawie można uzyskać informacje o wyglądzie, zachowaniach i trybie życia mamutów.

Uzupełnieniem wystawy są pradziejowe ostrza krzemienne, które mogły być wykorzystywane przez ludzi do polowań, w tym również na mamuty. W środowisku naukowym trwa dyskusja na temat relacji między ludźmi a mamutami - opowiada dr Winiarska-Kabacińska. Z pewnością wykorzystywano padłe zwierzęta lub te, które były ofiarami innych drapieżników. Z terenu Polski nie ma zbyt wielu dowodów polowań na mamuty: na kościach prezentowanych na wystawie brak jest śladów ich obrabiania czy też uszkodzeń wskazujących na polowanie jako przyczynę śmierci.

\"Znaleziska szczątków mamutów nie są w naszym kraju wyjątkowe - w sumie znaleziono je już w ok. 260 miejscach\" - dodaje archeolog.

Prezentowane szczątki pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Wystawa \"Mamut i jego myśliwi\", która odbywa się w ramach cyklu \"Bliskie spotkania z...\", będzie czynna w poznańskim Muzeum Archeologicznym do końca marca br.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera