
Wybitny polski uczony, matematyk, filozof i teolog - prof. Krzysztof Maurin - został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Andrzej Duda uhonorował uczonego za "wybitne zasługi dla rozwoju polskiej myśli naukowej".
We wtorek - podczas uroczystości pogrzebowych w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie - w imieniu prezydenta RP na ręce rodziny zmarłego Order przekazała doradca prezydenta RP Irena Zofia Romaszewska - poinformowano we wtorek na stronie internetowej prezydenta.
Matematyk i filozof uhonorowany został "za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej myśli naukowej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie matematyki, fizyki, filozofii i teologii oraz za wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej".
Prof. Krzysztof Maurin urodził się 1923 w Kaliszu, a zmarł 14 stycznia 2017 w Warszawie. Był twórcą Katedry Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i kontynuatorem warszawskiej szkoły matematycznej. W 1960 otrzymał Nagrodę im. Stefana Banacha. Wykładał na wielu europejskich uniwersytetach. W latach 80. kilkakrotnie zapraszano go z wykładami na znane papieskie seminaria z udziałem naukowców w Castel Gandolfo. Zajmował się także filozofią i teologią. Współpracował i zasiadał w radach naukowych pism "Gnosis" oraz "Albo albo – Inspiracje Jungowskie".
Jak czytamy na stronie Wydziału Fizyki UW: "Jego nowoczesny styl nauczania i uprawiania matematyki został zaadaptowany w wielu polskich uczelniach. Wychował wielu wybitnych uczniów. Był także ceniony jako oryginalny filozof i teolog. Profesor Maurin był jedną z najwybitniejszych postaci świata nauki".
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.