Renowacja teleskopu, którym odkryto Plutona

Obserwatorium Lowella w USA poinformowało o rozpoczęciu renowacji teleskopu, którym w 1930 roku odkryto Plutona. Prace potrwają rok.

Teleskop pochodzi z końca lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to Obserwatorium Lowella prowadziło poszukiwania Planety X. Teleskop ten jest astrografem, co oznacza konstrukcję zaprojektowaną w celu fotografowania obiektów na niebie.

W 1930 roku przy jego pomocy Clyde Tombaugh odkrył Plutona, przez długi okres uznawanego za pełnoprawną dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym, a od niedawna sklasyfikowanego jako tzw. planeta karłowata. Przez kilkadziesiąt lat astronomowie używali instrumentu także do badań komet, planetoid, pomiarów ruchów własnych gwiazd.

Fakt, iż jest to teleskop, którym odkryto Plutona, przyciąga obecnie wielu turystów. W samym roku 2016 obiekt obejrzało 100 tysięcy osób.

Prace, które rozpoczęły się 12 stycznia, będą obejmować zarówno odnowienie historycznego teleskopu, jak i kopuły, w której się znajduje. Na czas prac teleskop zostanie wymontowany z kopuły. Renowacja jest konieczna, bowiem część drewnianej kopuły zgniła, a niektóre elementy teleskopu uległy zużyciu lub wymagają wyczyszczenia. Przy okazji w kopule zamontowane zostaną nowe tablice edukacyjne.

Koszt renowacji wyniesie 155 tysięcy dolarów. Fundusze zebrano dzięki darowiznom oraz grantowi od Crystal Trust. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera