Od kur możemy się wiele nauczyć

Wbrew panującej opinii, kury wcale nie mają „kurzych móżdżków” – informuje pismo „Animal Cognition”.

Lori Marino, która zajmuje się badaniami dotyczącymi zwierząt dokonała przeglądu najnowszych doniesień na temat psychologii, zachowania i emocji najczęściej występującego zwierzęcia domowego na świecie.

"Kury są postrzegane jako pozbawione większości cech psychologicznych, jakie możemy rozpoznać u innych inteligentnych zwierząt i zwykle są uznawane za posiadające niski w porównaniu z innymi zwierzętami poziom inteligencji – powiedziała Marino. - Sama idea psychologii kurczaka jest dziwna dla większości ludzi".

Jak zaznaczyła badaczka, kury mają zróżnicowane osobowości i potrafią przechytrzyć jedna drugą. Znają swoje miejsce w hierarchii („porządek dziobania”) i są zdolne do dedukcji (ludzie nabywają tę zdolność dopiero w wieku siedmiu lat). Inteligencja kur jest zatem niedoceniana, a ich zdolności niesłusznie przyćmione przez inne grupy ptaków.

Badania wykazały, że kury mają pewne pojęcie o liczbach. Eksperymenty z nowo wyklutymi pisklętami wykazały, że mogą rozróżniać ilości. Potrafią też porządkować według ilości.

Pięciodniowe pisklęta, którym zaprezentowano dwa zestawy przedmiotów, a następnie zasłonięto, były w stanie skutecznie śledzić, gdzie kryje się ich większa liczba, sprawiając wrażenie, że potrafią wykonywać proste działania arytmetyczne – dodawanie i odejmowanie.

Kury potrafią również zapamiętać trajektorię ukrytej przed ich oczami piłki do 180 sekund, jeśli widzą piłkę w ruchu i do jednej minuty, jeżeli przemieszczenie piłki jest dla nich niewidoczne. Pod tym względem przypominają większość ssaków naczelnych.

Są też zdolne do samokontroli – potrafią powstrzymać się od natychmiastowego zjedzenia pokarmu, aby zyskać więcej – oraz potrafią samodzielnie ocenić swoją pozycję w hierarchii. Te dwie cechy są przejawem samoświadomości.

Sposób porozumiewania się kur jest dosyć złożony i obejmuje duży repertuar różnych komunikatów wizualnych oraz co najmniej 24 różne odgłosy. Wykorzystują je m.in. do ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Wymaga to pewnego poziomu samoświadomości oraz zdolności do przyjęcia perspektywy innego zwierzęcia, co jest typowe dla wysoce inteligentnych gatunków społecznych, w tym ssaków naczelnych.

Kury postrzegają przedziały czasowe i potrafią przewidywać powtarzalne wydarzenia („zaraz wyjdzie naukowiec z wiadrem i rzuci pośladu”). Podobnie jak wiele innych zwierząt, wykazują złożone zdolności poznawcze w sytuacjach społecznych wymagających rozwiązywania problemów.

Są w stanie doświadczyć szeregu złożonych negatywnych i pozytywnych emocji, w tym strachu, oczekiwania i niepokoju. Podejmują decyzje w oparciu o to, co jest dla nich najlepsze. Posiadają one również prostą formę empatii (tzw. zarażenie emocjonalne). Nie tylko poszczególne kury mają różne osobowości, ale kury-matki wykazują szereg indywidualnych cech osobowości, które wydają się mieć wpływ na zachowanie ich piskląt. Ptaki te mogą się wzajemnie oszukiwać, a także obserwować i uczyć się od siebie nawzajem.

"Zmiana w sposobie zadawania pytań na temat psychologii i zachowań kur będzie niewątpliwie prowadzić do jeszcze dokładniejszych i bogatszych danych i bardziej autentycznego zrozumienia, kim naprawdę są" - mówi Marino. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmodyfikowane myszy mają typowy dla człowieka układ odpornościowy

  • Fot. Adobe Stock

    Plemniki i komórki jajowe winne różnic w długości życia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera