
Regularne treningi na specjalnym rowerku pozwalają pacjentom z oddziałów intensywnej opieki medycznej (OIOM) na szybszy powrót do zdrowia. Są bezpieczne i zalecane nawet osobom podłączonym do aparatury podtrzymującej życie - uważają naukowcy z McMaster University i St. Joseph Healthcare Hamilton w Ontario (Australia).
Praca na ten temat ukazała się na łamach pisma „PLOS ONE” (http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0167561).
„Ludziom wydaje się, że osoby przebywające na OIOM-ach są zbyt chore na jakąkolwiek aktywność fizyczną. My jednak dowiedliśmy, że jeśli zacznie się z nimi treningi rowerowe jeszcze, gdy leżą w łóżku - w pierwszym okresie pobytu na oddziale, przy wypisie ze szpitala będą mogli pokonywać dłuższe dystanse, niż gdyby nie ćwiczyli w ten sposób” - mówi główna autorka badania, fizjoterapeutka dr Michelle Kho.
Mowa o rowerze treningowym TryCYCLE. Jest to urządzenie medyczne przeznaczone do ćwiczeń w łóżku. Służy rehabilitacji mięśni nóg, a w szczególności zginaczy stawu biodrowego, które są najbardziej narażone na atrofię podczas długiego leżenia w łóżku.
„Nasze badanie udowodniło, że treningi na tym rowerze są bezpieczne i że należy je rozpocząć w ciągu pierwszych czterech dni po podłączeniu do urządzenia do wentylacji mechanicznej (respiratora - przyp. PAP). Należy je też kontynuować przez cały pobyt pacjenta na OIOM-ie” - wyjaśnia Kho.
Jak dodaje badaczka, pacjenci przebywający na oddziałach intensywnej terapii są narażeni na poważne osłabienie, niedowłady, a nawet atrofię (zanik) mięśni. Proces degeneracji rozpoczyna się już w ciągu kilku dni od przyjęcia na OIOM, dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie rehabilitacji.
Dzięki wzmocnieniu mięśni i poprawie ogólnej wydolności organizmu pacjenci wracają do domu szybciej, w lepszej formie fizycznej i lepszej kondycji psychicznej. Jest to korzystne nie tylko dla samego chorego, ale także całego systemu opieki zdrowotnej, gdyż obniża wysokie koszty hospitalizacji i długiej rehabilitacji.
Przez ponad rok Kho i jej współpracownicy przebadali przypadki 33 pacjentów OIOM-u w szpitalu St. Joseph Healthcare Hamilton. Wszyscy chorzy byli dorośli (w średnim wieku ok. 66 lat), wymagali wentylacji mechanicznej (byli podłączeni do specjalnej aparatury ułatwiającej oddychanie), a przed przyjęciem do szpitala byli w pełni sprawni ruchowo.
Uczestników badania rehabilitowano za pomocą TryCYCLE przez 30 minut dziennie przez 6 tygodni. Ćwiczenie polegało na pedałowaniu (w pozycji leżącej) na rowerze stacjonarnym przymocowanym do łóżka na wprost chorego. W czasie całego pobytu na oddziale pacjenci przejeżdżali na nim średnio 9 km.
Okazało się, że treningi te są w pełni bezpieczne i możliwe do przeprowadzenia nawet dla pacjentów w stanie ciężkim (ale stabilni hemodynamicznie), dopiero co przyjętych na OIOM.
„Efektywność krytycznie chorych pacjentów w tych treningach przekroczyła wszelkie nasze oczekiwania” - opowiada dr Kho.(PAP)
kap/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.