Odgłosy nietoperzy to źródło najróżniejszych informacji

Nietoperze, tak jak ludzie, to zwierzęta społeczne. Mieszkają w dużych koloniach, a ich przetrwanie w znacznej mierze zależy od interakcji między osobnikami używającymi do komunikacji różnych dźwięków. Ich nawoływania analizowali naukowcy z Tel Aviv University.

Badanie prowadzone przez prof. Yossi Yovela z Wydziału Zoologii uniwersytetu w Tel Awiwie nad dźwiękami wydawanymi przez nietoperze zostało opisane w magazynie "Scientific Reports".

"Kiedy wchodzi się do jaskini pełnej nietoperzy, słyszy się +bełkot+, kakofonię agresywnych dźwięków - ale czy jest to tylko przekrzykiwanie, czy też może wśród tego hałasu przewijają się jakieś informacje? - zastanawia się prof. Yovel. - Poprzednie badania wskazywały, że komunikacji nietoperzy w większości opiera się na krzyku. My chcieliśmy się dowiedzieć, ile informacji jest naprawdę przekazywanych i czy jesteśmy w stanie je wydobyć".

Studenci profesora - Mor Taub i Yosef Prat - przez 75 dni nagrywali dźwięki wydawane przez 22 rudawki nilowe mieszkające w uniwersyteckiej "jaskini nietoperzy". Zgromadzili bazę składającą się z 15 tys. wokalizacji. Analizując dźwięki, odkryli, że nawoływania zawierały nie tylko informację o tożsamości osobnika, ale i o tożsamości adresata. Co więcej, większość odgłosów nietoperze wydawały podczas agresywnych "wymian zdań", a badacze byli nawet w stanie określić, o co w danej sytuacji poszło (np. o jedzenie, miejsce do spania). Badacze zaobserwowali ponadto, że nietoperze używają różnych intonacji w zależności od tego, czy zwracają się do "przyjaciela" czy "wroga".

"Studiowanie, ile informacji przekazywanych jest w komunikacji między zwierzętami, jest istotne z punktu widzenia ewolucji ludzkiego języka" - uważa prof. Yovel.

Obecnie prof. Yovel bada asymilację osobników w różnych grupach społecznych oraz, czy w komunikacji nietoperzy występuje zróżnicowanie akcentów. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera