
Zmumifikowane nogi, które przechowywane są w Muzeum Egipskim w Turynie we Włoszech, należały do królowej Nefertari, legendarnej żony faraona Ramzesa II - dowodzi międzynarodowy zespół naukowców w magazynie "PLOS ONE".
Aby zidentyfikować szczątki, badacze wykorzystali szerokie spektrum metod - analizy radiowęglowe, antropologiczne, paleopatologiczne, genetyczne i chemiczne.
W konkluzji stwierdzili, że "wedle najbardziej prawdopodobnego scenariusza naprawdę należą do królowej Nefertari".
Miejsce spoczynku królowej, która żyła ok. 3300 lat temu, znajduje się w tzw. Dolinie Królowych na nekropolii tebańskiej w Górnym Egipcie. Grobowiec uważany jest za największy i najpiękniej zdobiony na terenie tej nekropolii. Odkryli go włoscy badacze ponad sto lat temu. Niestety został splądrowany już w starożytności. Wśród gruzów archeolodzy znaleźli ponad 100 lat temu jednak wiele przedmiotów, ale również szczątki ludzkie w postaci nóg, które teraz poddano kompleksowym badaniom.
Naukowcy stwierdzili, że zmumifikowane nogi należą do kobiety, która zmarła w wieku ok. 40-50 lat, co idzie w parze z wiedzą egiptologów na temat osiągniętego wieku królowej. Proces mumifikacji, któremu poddano kończyny, specjaliści określili jako zgodny z praktykami stosowanymi w XIII stuleciu p.n.e., co także potwierdza, że szczątki mogły należeć do królowej. Grobowce w Egipcie bywały bardzo często wykorzystywane wtórnie. W przypadku przebadanych szczątków datowanie wykonane metodą radiowęglową wykazało jednak, że nie pochodziły one z okresu późniejszego niż czasy Ramzesa II. Naukowcom udało się również uzyskać wgląd w posturę zmarłej kobiety - miała ok. 165-168 cm wzrostu - wynika z analizy antropologicznej.
Królowa Nefertari była ulubioną żoną Ramzesa II. Miała duży wpływ na politykę męża. O jej znaczeniu na dworze świadczy m.in. fakt, że Ramzes II polecił wybudować w Abu Simbel skalną świątynię poświęconą zarówno najukochańszej małżonce (wykuto w niej dwa olbrzymie wizerunki kobiety) i jednocześnie bogini Hathor - obok znajduje się większa świątynia Ramzesa II. Jej postać pojawia się w kulturze masowej - powieściach historycznych i filmach, a nawet w grze komputerowej. (PAP)
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.