Jad dziobaka mógłby leczyć cukrzycę

Trwała postać glukagonu obecna w jadzie składającego jaja ssaka o kaczym dziobie mogłaby znaleźć zastosowanie jako lek w cukrzycy typu 2– informuje serwis BBC News.

Dziobak australijski (Ornithorhynchus anatinus) jak sama nazwa wskazuje zamieszkuje wyłącznie wschodnią Australię oraz Tasmanię, gdzie prowadzi częściowo wodny tryb życia.

Jest nietypowym ssakiem: ma dziób, składa jaja i wydziela jad. Ostrogi wydzielające jad, który u człowieka może spowodować silny ból, znajdują się na tylnych łapach samców.

Naukowcy z australijskiego University of Adelaide odkryli, że jad dziobaka zawiera hormon, który mógłby znaleźć zastosowanie medyczne.

Substancja znana jako GLP-1 (glucagon-like peptide-1) występuje także w organizmach innych zwierząt oraz człowieka (jest uwalniana w układzie pokarmowym). Nasila uwalnianie insuliny, co obniża poziom cukru we krwi. Jednak w normalnych warunkach szybko ulega rozpadowi.

Okazało się, że GLP-1 wytwarzany przez dziobaka - oraz spokrewnioną z nim kolczatkę - jest znacznie trwalszy od ludzkiego. Zdaniem autorów badań peptyd można by wykorzystać w leczeniu cukrzycy typu 2., czyli spowodowanej brakiem właściwej reakcji organizmu na działanie insuliny.

Na razie planowane są badania na myszach. Jeśli dadzą obiecujące wyniki, będzie można spróbować wykorzystać GLP-1 u ludzi – co jednak nastąpi nieprędko.

Wcześniejsze prace wykazały, ze jad dziobaka może działać jako antybiotyk oraz środek przeciwbólowy.

Naukowcom udało się już zsyntetyzować peptyd odpowiadający GLP-1 - zatem nie trzeba będzie łapać dziobaków, by go pozyskać.(PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera