
Projekt Aerobits, zapewniający bezpieczną odległość między dronami a samolotami, zwyciężył w polskiej edycji konkursu. Drugą nagrodę otrzymał projekt Nawiguj.com, a trzecią My Live Regatta. We wtorek w Warszawie odbyła się gala, na której zwycięzcom wręczono nagrody.
Polskiego laureata konkursu ujawniono w październiku w Madrycie w czasie międzynarodowej gali finałowej, na której ogłaszani są zwycięzcy wszystkich edycji regionalnych Galileo Masters. Pozostałe projekty, które znalazły się na podium, jury wybrało we wtorek w Warszawie. Polska edycja konkursu w 2016 roku zdobyła najwięcej zgłoszeń spośród wszystkich edycji w Europie.
Zwycięzcy opracowali zintegrowaną technologię umożliwiającą bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. "Nasze działania miały początkowo charakter badawczy i były przeznaczone do zastosowań wewnętrznych. Kiedy pojawiły się pierwsze publiczne debaty na temat konieczności wprowadzenia systemów antykolizyjnych dla dronów - my dysponowaliśmy już działającym prototypem" - mówi pomysłodawca projektu Aerobits, dr Rafał Osypiuk.
W samych Stanach Zjednoczonych miesięcznie dochodzi do ponad stu groźnych incydentów z udziałem dronów. W większości bezzałogowe statki powietrzne niebezpiecznie zbliżają się do pasażerskich samolotów. Ostatni głośny incydent w Polsce miał miejsce 9 czerwca, kiedy niezidentyfikowany bezzałogowiec zbliżył się do samolotu linii Emirates, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska na Okęciu.
Naukowcy swój projekt po raz pierwszy pokazali na międzynarodowych targach lotniczych ILA Berlin Air Show w czerwcu 2016 r. Technologia wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko wśród producentów dronów, ale również instytucji i organizacji wpływających na kształt prawa lotniczego w Unii Europejskiej. Naukowcy działają teraz jako dwuosobowy startup przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.
Trzecią nagrodę zdobył system do obsługi regat żeglarskich "My Live Regatta". System ten rejestruje (na poziomie organizacyjnym) i prezentuje regaty - wykorzystuje zarówno monitoring satelitarny, jak i transmisje on-line. Już w pierwszym roku działalności firma obsługiwała mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata klas olimpijskich i nieolimpijskich.
Konkursu European Satellite Navigation Competition (Galileo Masters) uznawany jest za najważniejsze w Europie współzawodnictwo dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o działalności w sektorze kosmicznym. Do konkursu można zgłosić pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.
Nagroda główna w konkursie wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.
Do partnerów i organizatorów polskiej edycji Galileo Masters należą: Blue Dot Solutions, Black Pearls VC, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, GMV, Creotech Instruments S.A., ITTI. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)
szz/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.