Uczelnie i instytucje

Opole/ Współpraca uczelni i samorządu na rzecz kształcenia menedżerów kultury

Uniwersytet Opolski oraz samorząd Opola rozpoczęły współpracę na rzecz stworzenia specjalizacji z zakresu zarządzania kulturą na kierunku kulturoznawstwa. Popisane w poniedziałek porozumienie ma m.in. umożliwić studentom włączenie się w pracę opolskich jednostek kultury.

Porozumienie podpisali rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk oraz prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Dokument zakłada m.in. szeroko rozumiane dążenie do rozwoju kulturalnego opolskiego środowiska akademickiego, organizowanie wspólnych przedsięwzięć, a także współdziałanie przy wdrażaniu nowych kierunków studiów z zakresu kulturoznawstwa.

Specjalizacja z zakresu zarządzania kulturą na kierunku kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego (UO) ma powstać w roku akademickim 2017/2018. Zgodnie z założeniem studenci już w trakcie kształcenia mieliby uczestniczyć w pracy różnych opolskich jednostek kultury i przez to - oprócz wiedzy teoretycznej zdobywanej w murach uczelni - poszerzać także swe praktyczne umiejętności.

Zdaniem rektora współpraca uczelni i miasta może więc "nadać nowy charakter kulturoznawstwu". "Być może wyczerpał się model kształcenia >ogólnoakademickiego< w odniesieniu do kulturoznawstwa. Przez całe lata kształciliśmy na poziomie licencjackim, magisterskim, doktoratu, a być może nadszedł czas, by rzeczywiście kształcić specjalistów, którzy poszerzają swoją wiedzę akademicką o ten moduł praktyczny. Czyli w otoczeniu i współpracy instytucji kultury chcemy kształcić menedżerów w tym zakresie" – mówił prof. Masnyk.

Również prezydent Wiśniewski wskazał, że inicjatywa jest odpowiedzią na oczekiwania rynku pracy. "Uczelnie dzisiaj stoją przed wyzwaniami rynku pracy, który mówi teraz wyraźnie, że potrzebuje konkretnych fachowców" – podkreślił.

Jako przykład myślenia o przyszłości Wiśniewski podał także wspólne starania wielu podmiotów w regionie o uruchomienie na UO kierunku lekarskiego, co nastąpi w październiku przyszłego roku.

Z kolei rzecznik uczelni Maciej Kochański przekazał PAP, że szczegóły dotyczące m.in. dokładnej nazwy specjalizacji mają być podane do wiosny.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 r. Obecnie studenci kształcą się tam na ośmiu wydziałach.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera