Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
24.10.2016 aktualizacja 24.10.2016

Do 31 października wybitni chemicy mogą zgłaszać się po milion

Tylko do 31 października wybitni, polscy chemicy mogą zgłaszać się konkursu Synthos Chemical Award. Na laureata czeka milion złotych. Zwycięzcę poznamy w lutym 2017 roku.

Konkurs jest przeznaczony dla naukowców-chemików przed 50. rokiem życia, którzy mają polskie obywatelstwo i mogą pochwalić się wynalazkiem, który zmienił lub ma szansę zmienić polski przemysł chemiczny. Wynalazek może być zarówno wdrożony, ale też dopiero mieć szanse na takie wdrożenie. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są za pośrednictwem formularza konkursowego, dostępnego na stronie internetowej www.synthosaward.com. Do zgłoszenia należy dołączyć m.in.: życiorys w języku polskim i angielskim, listę publikacji i listę wdrożonych projektów, opis odkrycia czy wynalazku. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 października 2016 roku.

Zwycięzcę wyłoni kapituła konkursowa, w której znaleźli się wybitni polscy chemicy-profesorowie: prof. Stanisław Penczek - przewodniczący kapituły, Krzysztof Matyjaszewski, Bogdan Marciniec, Mieczysław Mąkosza, Karol Grela oraz dwóch przedstawicieli firmy Synthos. W pierwszym etapie zgłoszenia pod względem formalnym ocenią przedstawiciele organizatora konkursu. w drugim etapie wnioski spełniające kryteria formalne oceni kapituła. Najlepsi kandydaci zostaną zaproszeni do kolejnego etapu. W nim kandydaci do nagrody spotkają się z kapitułą i przedstawią 10-minutowe prezentacje. W pierwszej połowie grudnia kapituła wybierze zwycięzcę. Jego nazwisko poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w lutym 2017 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Przy ocenie konkursowych zgłoszeń pod uwagę będą brane aspekty takie jak: znaczenie dla rozwoju polskiego przemysłu chemicznego, innowacyjność, potencjał inwestorski i komercjalizacyjny oraz 10-minutowa prezentacja działalności kandydata przed członkami kapituły.

Decyzję o wyborze zwycięzcy kapituła musi podjąć jednogłośnie. W przypadku niejednogłośnej oceny zwycięzca nie zostanie wskazany. Może się również zdarzyć, że jury nie będzie miało zdecydowanego lidera wśród finalistów i nagrodzonych zostanie kilku z nich kwotą około 100 tys. zł dla każdego.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz harmonogram znajduje się w regulaminie dostępnym na na stronie: www.synthosaward.com

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medilanym konkursu.

Rozmowę z prof. Stanisławem Penczkiem m.in. na temat konkursu można przeczytać na stronie: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/63925,,milion-dla-superchemika

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022