Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii o nakładach na innowacje

Nakłady na innowacje w Regionalnym Programie Operacyjnym Lubuskie – 2020 oraz kwestie dot. dotowania innowacyjnych projektów - to m.in tematy wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Zielonej Górze.

Lubuskie w rankingach innowacyjności nie wypada najlepiej, zajmuje przedostatnie miejsce, przed województwem warmińsko-mazurskim.

„Wydaje się, że obecne statystyki krajowe plasujące nas na ostatnich miejscach, nie są do końca wiarygodne. Być może wynika to po części z komunikacji, braku wiedzy, jak wiele fajnych, dobrych rzeczy tutaj się dzieje, jak dużym potencjałem nasze województwo może się poszczycić” – powiedział PAP przewodniczący komisji, lubuski poseł Paweł Pudłowski.

Jak tłumaczyła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, niska pozycja regionu w rankingach innowacyjności wynika m.in. ze zbyt małej liczby zarejestrowanych patentów i braku instytutu naukowo-badawczego. „Nie mamy instytutów naukowo-badawczych, chociaż zbudowaliśmy kilka parków (naukowo-technologicznych - PAP), wzmocniliśmy naszą infrastrukturę. Stąd też mój apel do komisji i ministerstwa, żeby nam nadały status instytucji naukowo-badawczej” – powiedziała.

Marszałek poinformowała, że w Regionalnym Programie Operacyjnym - Lubuskie 2020 na innowacje zarezerwowano 200 mln euro. Zapowiedziała, że ten priorytet będzie realizowany w kilku działaniach.

„Damy pieniądze na badania dla firm. Te badania będą zamawiać w naszych parkach naukowo-technologicznych, ale będą mogły również sfinansować zakupy na poczet tych technologii innowacyjnych, jakichś rozwiązań, które są do tej pory niewprowadzone. Czyli 30 proc. naszego programu trafi na innowacje” – mówiła Polak.

Dodała, że dofinansowanie będzie można uzyskać także w ramach innych priorytetów, np. w zakresie termomodernizacji czy ochrony środowiska z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

„Będą dodatkowe premie i punkty, jeśli te działania będą wpisywać się w nasze inteligentne specjalizacje. Wybraliśmy trzy – po pierwsze biogospodarka, co jest spójne z naszymi instytucjami, które powstały w naszych parkach naukowo-technologicznych (…) następne to jest zdrowie i jakość życia – technologie w oparciu o zdrową żywność, turystyka medyczna, i trzeci sektor - to inteligentne specjalizacje w obszarze przemysłu tradycyjnego i nowoczesnego” – powiedziała marszałek.

Polak przyznała, że jak na razie na innowacje udało się zakontraktować z RPO jedynie 3 proc. dostępnych środków.

„Certyfikacja jest w tej chwili niska, ale jestem spokojna o realizację tego programu, ponieważ tylko w jednym konkursie wpłynęło prawie 500 projektów od biznesu, czyli jest bardzo duży potencjał, zainteresowanie przedsiębiorców” – zaznaczyła Polak.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Szyguła poinformował, że Program Operacyjny Inteligentny Rozwój w zakresie innowacyjności ciszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać z tego źródła dotację sięgającą nawet 20 mln zł. Jego zdaniem pozwala to wejść z nowymi technologiami nie tylko na rynek krajowy, ale i zagraniczny.

„Natomiast jeśli chodzi o województwo lubuskie, jest nie najlepiej, ponieważ żadna z firm nie otrzymała dotacji (były 4 wnioski w 2015 r. – PAP). Tak naprawdę przyczyn jest kilka. Pierwsza jest taka, że firmy korzystają z regionalnych programów operacyjnych, druga, że tak naprawdę chyba jest jeszcze słaba informacja i wiedza przedsiębiorców, o tym, że mogą się ubiegać o tego typu dofinansowanie, i chcemy to zmienić” – powiedział Szyguła.

W 2015 r. na dofinansowanie projektów dot. wdrażania innowacji PARP przeznaczyła 1 mld zł. Przodowały województwa: mazowieckie, podkarpackie, małopolskie i wielkopolskie.

„W 2017 r. planujemy uproszczenie tych wniosków i zmianę kryteriów, które będą bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. To też się wiąże z nasileniem akcji informacyjnej, ale nie w zakresie jeżdżenia do poszczególnych miast, lecz z wykorzystaniem internetu” – dodał Szyguła.

We wtorek, na zaproszenie rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusza Kuczyńskiego, komisja obradowała w sali Senatu tej uczelni. W środę jej członkowie spotkają się z przedsiębiorcami i studentami w Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Park Naukowo-Technologiczny UZ rozpoczął działalność w listopadzie 2014 r. W swojej strukturze posiada: Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, Centrum Innowacji Technologie dla Zdrowia Człowieka, Centrum Technologii Informatycznych oraz Inkubator Przedsiębiorczości. Wszystkie Centra dysponują wysokiej klasy sprzętem laboratoryjnym oraz profesjonalną kadrą naukową.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

    Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera